Biztosan hallottátok már, hogy múlt héten elment közülünk Popper Péter, akit én egy nagyon bölcs tanítónak és igazi életművésznek tartottam. Bár sajnos személyesen nem láttam szerepelni, csak a médián és könyvein keresztül ismertem őt, sok kellemes élményt és hasznos felismerést köszönhetek már annak a néhány írásnak is, amiket olvastam tőle. Ezért pár szóval szeretnék róla megemlékezni.

Aki ismer engemet, az tudja rólam, hogy a szívügyem olyan felnőttek segítése, akik a szüleik spártai nevelésének érzelmileg és energetikailag negatív utóhatásait próbálják meg leküzdeni. Mivel én is egy ilyen ember vagyok, aki mások segítségével talált ki a negatív érzelmek útvesztőjéből és találta meg a harmonikus családi életet, az önmagával való békét… Ezek a segítő „mások” könyvek is voltak, amelyeket gyerekpszichológusok jegyeztek, úgy mint Ranschburg Jenő, Popper Péter, Vekerdy Tamás, és így tovább. Ők a könyveikben sok-sok példán keresztül érzékeltetik, hogy a szüleink viselkedésében mi lehetett az, ami károsan hatott az alakuló gyermeki önbizalmunkra, a világba vetett hitünkre. Hogy mitől lettünk önbizalomhiányos, szorongó felnőttek, ha azok lettünk. Ha ezeket a szülői viselkedésmintákat felismerjük, akkor már tettünk egy lépést önmagunkért. Mégpedig azért, mert kiderül, hogy nem velünk volt a baj (mert teljesen olyanok voltunk, mint egy normális gyerek) és megnyugszunk. Másrészt tettünk egy lépést a gyerekeinkért, mert őket már nem fogjuk magunkkal rántani a lelki problémákba, hiszen mi is kigyógyulhatunk belőlük.

In memoriam Popper Péter
In memoriam Popper Péter

Popper Pétertől utoljára a Mesterkurzus egyik kötetét olvastam, amit pont a fent említett két kollégájával közösen írt, a címe: Sorsdöntő találkozások: szülők és gyermekek. Méltán az ütős írói hármashoz, igazán ütős mű, nagyon sok humorral. Sokszor csorgott a könnyem a nevetéstől olvasás közben. A szerzői hármas, köztük Popper Péter is görbe tükröt tart a könyvben a kicsinyes szülői (és Péter esetében az iskolai tanári!) viselkedésnek, nem rejti véka alá a véleményét az eltorzult értékrendekkel kapcsolatban. Így próbálnak rávilágítani arra, hogy az életben mit célszerű fontosnak tartanunk és mit nem, mert az önbizalmunk sokszor ezen alapul: az értékrendünkön.

És sokszor szomorú is voltam a könyv olvasása közben, amikor például Popper Péter arról írt, hogy a második világháború borzalmai milyen hatással voltak a gyermeki elméjére és a viselkedésére. De arra is ír példákat, hogy a fiát a lelki sérülései ellenére mégis hogyan tudta TUDATOSAN, emberségesen, helyes értékrenddel nevelni. Ő, sok szülővel ellentétben, nem keresett kifogásokat a negatív viselkedésére vonatkozóan, nem próbálta meg magyarázni az elfogadhatatlant. Nem mondta a fiának azt, hogy: „Azért verlek, mert a háborúban engemet is bántottak, és ezt neked is meg kell tapasztalnod, mert az élet ilyen.” Hanem egyszerűen szerette, ismerte és elfogadta a gyerekét.

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/

Az egyik kedvenc poénom a könyvből következő:
Popper Péter szülőként írja: „Amikor az én fiam először hozta haza azt beírásul, hogy: „Tisztelt szülő! A gyerek számtanórán fegyelmezetlen volt.” elgondolkodtam. Tessék mondani, ennek mi értelme van? Persze, rögtön aláírtam. De én is beleírtam a könyvecskébe: „Tisztelt tanárnő! A gyerek vacsoránál nem ette meg a tökfőzeléket.” … Egymásra passzoljuk a gyerekkel járó problémákat? A vacsora az én dolgom, érdekes órát tartani az övé.
Ez volt az ő szülői hozzáállása!

Szeretettel ajánlom nektek ezt a könyvet, és gyújtsunk egy gyertyát Popper Péter emlékére!

És itt van még egy videó is, amely Popper Péter üzenetét tartalmazza a mai rohanó világgal való viszonyra vonatkozóan:

Szalkai Titi
www.lelkirendrakas.hu

4 thoughts on “In Memoriam Popper Péter”

  1. Kevésbé ismertem, de amit tudtam róla, az elég, hogy tiszteljem, és gyertyát is gyújtsak emlékére.
    Kevés az olyan neves, médiában is szereplő ember, akiről az energia a képernyőn keresztül is átáramlik aki betölti kisugárzásával a teret.
    Köszönjük, Popper Péter!

  2. Bár csak több ilyen ember lenne, mint amilyen Popper Péter volt. Ebben az inger túltengéses életben nehéz eljutatni bármilyen építő információt hozzánk.

  3. Egy bölcs, emberséges ember ment el közülünk. 🙁 Írásai révén sokszor kaptam segítséget abban, hogy ebben a zűrzavaros világban meglássam a lényeges, valóban fontos dolgokat.
    Köszönöm Titi, a szép megemlékezést.

Comments are closed.