Bio naptej? Már ilyen is létezik?

Addig is, amíg a levegőben lógó hidegfrontra várunk (nálatok megérkezett már az eső?), érdemes egy kicsit beszélni a naptejekről, merthogy ők sem mind egyformák (és lesz még a nyáron strandidő). Máris szétdobhatjuk őket két csoportra, a fényvédőjük szerint: egy részükben ugyanis csak fizikai fényszűrők vannak, más részükben viszont fizikai és kémiai fényszűrőket egyaránt találunk. De akkor most hogy is van ez?

fizikai fényszűrők tulajdonképpen apró, fényvisszaverő részecskék, krémbe keverve. A legtöbb ilyen napozóhoz cink-oxidot vagy titán-dioxidot adagolnak, ezek szépen szétterülnek a bőrön, és visszaverik a sugarakat. E napozószerek előnye, hogy nem irritálják a bőrt, így gyerekek és érzékeny, allergiára hajlamos bőrűek is használhatják őket. Ráadásul elég a strandon felkenni a krémet, nem kell várni, mielőtt kifejtenék a hatásukat. Hátrányuk viszont, hogy nehéz, sűrű állagúak, meg kell dolgozni vele, amíg elkenjük a “meszes” réteget, ráadásul viszonylag zsírosak, fenn maradnak a bőrön, és ebbe remekül bele tud tapadni például a tengerpart homokja, meg a városi kosz.

kémiai fényszűrők körébe többféle vegyület is tartozik. Az UV-A szűrőknél a benzofenonokat és a dibenzoilmetanokat, UV-B sugarak elleni védelemhez pedig a benzimidazolt, a para-amino-benzoésavat és származékait használják a leggyakrabban. Ezek a vegyületek nem visszaverik, hanem elnyelik a fénysugarakat. A kémiai fényvédőket is tartalmazó naptejeket onnan lehet a legbiztosabban felismerni, hogy a csomagoláson azt javasolják: körülbelül fél órával napozás előtt kenjük fel a cuccot hogy tökéletesen kifejthesse a hatását. Előnyük, hogy általában könnyű állagúak, felszívódnak, semmilyen kényelmetlenséget nem okoznak. Hátrányuk, hogy az arra hajlamosak bőrét irritálhatják. Ráadásul a környezetvédők azzal is meggyanúsítottak számos ilyen fényszűrő vegyületet, hogy hosszú távon ártalmas hatást fejtenek ki a szervezetre, sőt, épp az UV-sugárzás hatására válnak rákkeltővé. Talán az sem véletlen, hogy az egyik benzofenon-származék, az oxybenzon jelenlétét 0,5% felett kötelező külön is feltüntetni a naptejek csomagolásán…

Szóval, aki bio-hívő, inkább szavazzon a natúrkozmetikumok gyártóinak vegyszermentes, csak kémiai fényvédőt tartalmazó napozószereire. Ám, hogy ne legyen olyan egyszerű az élet, ezek nagy része épp az idén tűnt el a piacról. Az Európai Bizottság ugyanis kiadott egy ajánlást, amely szerint nem elég, ha a naptejeket az eddigi, ausztrál szabvány szerint készítik el (ez a káros UV-A sugarak elleni 90 százalékos védelmet jelent). Az új szabály szerint olyan kencéket kellene gyártani, amelyek az UV-A sugárzás elleni védelem mellett minimálisan 1:3 arányú UV-B védelmet is nyújtanak. Ez eddig persze szép és jó, de ezt a hatást csak kémiai fényvédőkkel lehetne elérni, amit a natúrkozmetikum-gyártók persze nem vállalnak fel. Ezért több cég, például a Dr. Hauschka vagy a Weleda tiltakozásul kivonta a forgalomból bio-naptejeit, és várja egy új, megengedőbb szabályozás elkészültét. A Lavera naptejei egyelőre megúszták, ezeket még lehet kapni, de már nekik sincs 30-as krémjük, a legmagasabb a 20-as faktor. És persze ott van még Ilcsi néni, akinek szintén van vegyszermentes napozószere…

Zöldsaláta

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/

2 thoughts on “Bio naptej? Már ilyen is létezik?”

  1. Én mindenképpen a bio naptejre szavazok, pláne ha kisgyerekről van szó. Házilag készítem, egy adag már el is fogyott, épp tegnap kevertem ki az újabbat. Az egész család szépen egyenletesen barnul tőle (semmi leégés) és az egyéves kislányomra is ezt kenem, habár ő barnulni nemigen barnul, hiszen a napvédelem további aranyszabályait nagyon szigorúan betartom nála. Ha valakit érdekel a receptúra, szívesen megosztom. Nekem most olyan klasszul sikerült, hogy remekül kenhető, pedig titán dioxid és cink oxid van benne bőven. Kicsit fehér lesz tőle az ember bőre (nem zavaró) és valóban beleragad a homok. De azt olvastam, hogy a homok is visszaveri a fényt – akkor ez aztán az igazi fényvédelem, nem?:))

  2. @freinitta, mélységesen egyetértek. Én is itthon készítem a napozó krémet, tejnek nem mondanám, mert szilárd. Teszteltük már az én fehér bőrömön, a nővérem fehér bőrén, a gyerekem barna bőrén, a sógorom borotvált fején, és senki nem égett le. Egyedül a férjemnek sikerült megégnie, aki bekente magát a strandon, és azzal a lendülettel ment is a vízbe… erre most mit mondjak? 😀

Comments are closed.