Száműzzük a hálóból az allergéneket!

Az allergiák megnehezítik az elalvást, mert kellemetlenek, szorongást okoznak, hiszen nem kapunk rendesen levegőt. Az allergiás tünetek akkor jelentkeznek, ha valamire a normálistól eltérő módon reagálunk. Ha belélegezzük, vagy megérintjük az allergéneket, testünk különböző tünetekkel reagál: tüsszentünk, viszket, folyik, eldugul az orrunk, könnyezünk, fáj a fejünk, akár még enyhe depresszió is eluralkodhat rajtunk. A leggyakoribb tünet a légzési nehézség, ami horkolást is okozhat, és éjjelente gyakran ébredünk arra, hogy nem kapunk levegőt. Az orvosok antihisztamint írnak fel az allergiás tünetek kezelésére, de a tünetek visszaszorításánál sokkal, de sokkal lényegesebb, egészségesebb megoldás a MEGELŐZÉS. Az allergiás reakciók kiváltó okai közül nagyon sok a hálószobában is megtalálható, érdemes mindent megtennünk, hogy száműzzük őket onnan.

Házi poratka

Szabad szemmel nem látható rovar, allergiát és asztmát okozhat. Az ágy ideális lakóhely a számára, mert a nedves, nyirkos, meleg környezetet szereti a legjobban, de megél a szőnyegekben, bútorkárpitban, függönyökben, és a gyerekek kedvenc plüssjátékában is. Nem maga a rovar, hanem az ürüléke az allergén. Szakértők szerint ez okozza az asztmás megbetegedések felét.

Sajnos még a legtisztább lakásban is akad poratka. Csak rendszeres porszívózással tehetünk ellenük valamit, és nemcsak a szőnyegeket kell rendszeresen és alaposan kiporszívózni, hanem a bútorkárpitokat, matracokat és a vastag függönyöket is. Így csökkenthetjük a minimumra az atkák számát. A jó minőségű, jó erős porszívó fölszippantja, de nem veri föl a port. Ami még nagyon fontos, az a szellőztetés. A száraz, jól kiszellőztetett, kellemes hőmérsékletű szobában a poratka nem érzi jól magát. Az is megoldás lehet, hogy eltávolítjuk a hálószobából a nagyon puha, párnázott bútorokat és a süppedős, bolyhos szőnyegeket. Ha allergiásak vagyunk a poratkára, a padlószőnyeget fa vagy parafa parkettával, esetleg nem szintetikus padlóburkolattal helyettesítsük. Tegyünk kisebb, mosható pamut szőnyeget az ágy mellé, így kellemesebb lesz reggel kibújni az ágyból. Rendszeresen mossuk ki az ágyneműnket és cseréljük le a régi takarót, párnát olyanra ami antiallergén anyaggal van töltve.

A háztartási vegyszerek hatásai

Nem mindegy, hogy milyen tisztítószerekkel takarítunk. A mosó- és mosogatószerek, fehérítők, fényezők, fertőtlenítők és a légfrissítők is allergiát okozhatnak. Tünetei sokfélék lehetnek: fejfájás, fáradtság, émelygés, nátha, tüsszögés, köhögés, ekcéma, csalánkiütés. Ha csak lehet, használjunk természetes tisztító- takarító szereket. A bútorokat és a padlót fényezhetjük tiszta méhviasszal, a festett felületeket ecetes vízzel vagy szódabikarbóna oldattal mossuk le. Mindkettő fertőtlenítő, baktériumölő hatású is egyben. Ha mégis a megszokott vegyszereknél maradunk és aeroszolos sprayt használva takarítunk, akkor szellőztessünk ki jó alaposan, hogy a mérgező párák a szabadba távozzanak.

A kartonból, keményfából vagy farostból készült ágyak, bútorok formaldehidet bocsátanak ki, úgy, mint az ágynemű, a szőnyeg és a bútorkárpit is. Az iparban tartósítószerként használják és megtalálható a szövetféléktől kezdve a kozmetikumokig számos olyan anyagban, amit a háztartásban rendszeresen használunk. Köztudott, hogy gyulladást okoz, sőt sajnos valószínűleg rákkeltő is. Manapság már olyan faanyagok is kaphatók, amelyek minimális formaldehidet bocsájtanak ki, de az lenne a legjobb, ha természetes fából készült bútorokat használnánk. Ha tehetjük, akkor inkább vegyileg nem kezelt keményfa vagy nádbútorokat vegyünk, természetes pamut, vászon vagy gyapjú kárpitozással, huzattal, sőt ágyneművel. Az ágyneműt első használat előtt mindenképpen mossuk ki, mert előfordulhat, hogy vegyszerekkel tisztították, fehérítették vagy színezték. Egy kis meglepetés és segítség, ha mégis vannak olyan bútoraink, tárgyaink, amik formaldehidet bocsájthatnak ki: a szobanövények, közülük is a futónövények, remekül kivonják a levegőből a formaldehidet!

Egyéb szennyező anyagok

Az állatok szőrzete gyakran allergiát okoz, ezért állatot ne engedjünk be a hálószobánkba! A gombák (penész) a meleg nyirkos helyeken tenyésznek a legjobban és spóráik szintén allergiát okozhatnak. Rendszeresen takarítsunk és szellőztessünk. A cigarettafüst veszélyeit mindenki jól ismeri, az a legjobb, ha az egész lakás területén nem dohányzunk (sőt egyáltalán nem dohányzunk!), de a hálószobában semmiképpen ne tegyük.

Aludjunk végre egy jót!

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/