orchideanbetegségei

Orchidea betegségek

Beteg az orchideád, és nem tudod mi baja lehet? Szeretnéd megtudni, miért barnul az orchideád levele?
Kíváncsi vagy, miért potyog le a bimbó, a virág? Rothadni kezdett az orchidea gyökere, és nem tudod mitől?
Ragacsos nedv borítja az orchidea virágod levelét? Az orchideát különféle betegségek támadhatják meg: vírus, baktérium, gomba, és kártevő állatok is élősködhetnek rajta.

Pajzstetű

Az orchidea betegségek szempontjából az orchideák egyik nagy ellensége a pajzstetű. Ezek az apró, szinte mikro-méretű állatok a növények nedvességét szívogatják ki, közben megfertőzik a leveleket. Legjobb ismertetőjele, hogy pajzstetvekkel állsz szemben, hogy a növényeken ragacsos váladék jelenik meg. Sajnos a szobai légáramlat könnyen átviszi egyik növényről a másikra a fertőzést. A pajzstetveket permetezéssel lehet kiirtani, de 3-5 alkalommal kell ismételni ahhoz, hogy hatékony legyen.

Tripszek

A tripszek szintén mini kártevők, ezüstös színű, szabálytalan elszíneződéseket okoznak a növényeken. Ezek ellen is a kémiai védekezés hatásos, szintén többszöri ismétlés szükséges ahhoz, hogy hatékonyan tudj eljárni.

Takácsatka

Takácsatkákra gyanakodhatsz, ha a levelek az ezüstös elszíneződés után elsárgulnak, majd barna színű állapotban elhalnak. Ellenük csak speciális atkaölő szerekkel védekezhetsz.

Levéltetű

A levéltetvek a vékony levelű orchideákat kedvelik, mézharmatot termelnek, melyre előszeretettel rájárnak a hangyák is. A levéltetvekre számos speciális rovarölő szert használhatsz.

Az orchidea megbetegedései

Az orchidea betegségek szempontjából mégis a legnagyobb problémát a vírusos megbetegedések jelentik, ugyanis ezeket a növények ápolásához használatos eszközökkel is továbbviheted egyik növényről a másikra. A vírusfertőzésnél a foltos elszíneződés jellemző. A védekezés alapja a megelőzés.

A növényeket baktériumok is megtámadhatják, ezekre a baktériumokra jellemző, hogy vizes, nedves körülmények között szaporodnak, fertőznek. Ahol a növények tartását, gondozását nem szakszerűen végzed és a kórokozó a növényállományodba bekerül, súlyos pusztulást okoz. Ilyen esetekben permetezés és tiszta közegbe való átültetés szükséges.

 

One thought on “Orchidea betegségek”

  1. üdv most kaptam egy orhideát névnapomra és hát nem tudom mit kellene vele csiinálni az ablak közelébe tettem de nem tudom mennyire befolyásolja az hogy társasházban élünk és kp-i fűtésünk van viszont eleinte nagyon szépen nyiltak a virágai 4 ki is nyílt azok szépek de a bimbóknál észrevettem hogy megpuhult mintha elszáradna és lehullott már 4 bimbó annyira örültem ennek a növénynek nem szeretném ha tönkremenne segítsetek kérlek előre is köszönöm
    Katinka

Comments are closed.