S.O.S diabétesz! – Diéta terhességi cukorbetegség idején

A terhesség hétről-hétre rovatunkat itt találod>>

Terhességi cukorbetegségnek hívjuk a diabétesznek azt a formáját, mely a terhesség alatt jelenik meg, tehát előtte nem volt ilyen diagnózisa az anyukának. Kimutatására az ún. glukóz tolerancia vizsgálatot alkalmazzák, melynek során először az éhgyomri, majd pedig az ismert mennyiségű szénhidrátterhelést követő vércukorszintet vizsgálják. Szórád Ildikó dietetikus szakértőnk nem csak étkezési tanácsokat ad azoknak a kismamáknak, akiknél fennáll a diabétesz, hanem egy konkrét mintaétrendet is összeállított, receptekkel.

 

A terhességi cukorbetegség esetén kockázati tényezőt jelent az anya életkora (idősebb kismamáknál gyakoribb), az elhízás, az etnikai hovatartozás, az előző terhességben előfordult terhességi diabétesz, illetve a cukorbetegség vérrokonok körében.

Mi várható?
A terhességi cukorbetegség a legtöbb kismamánál a szülés után megszűnik, a vércukorszint rendeződik. Azonban megjelenését figyelmeztető jelként értékeljük, számítani lehet rá a következő terhesség idején is, és nagyobb a kockázata a cukorbetegség kifejlődésének idősebb korban. Ez azt jelenti, hogy a terhességi cukorbetegség után oda kell figyelni a táplálkozásra és az életmódra, hogy megelőzzük a krónikus betegség kialakulását.

Hogyan befolyásolja a terhességet?
Amennyiben megfelelően kezelik (diétával, mozgással és szükség esetén inzulinnal), a terhességi diabétesz fennállása esetén is teljesen egészséges lesz a baba. A nem kezelt diabétesz szövődménye lehet a túlságosan nagy magzat, a gyakoribb császármetszés, az alacsony vércukorszint az újszülöttnél, súlyos esetben szívműködési rendellenesség.

Mi a teendő, ha kiderül?
A diagnózis birtokában az orvos dietetikushoz irányítja a kismamát, aki megtanítja, milyen étrendet kell tartani a várandósság hátralevő idejében. Az étrend energia- és tápanyagtartalma, így a naponta fogyasztható szénhidrát mennyisége az egyéni szükséglet szerint meghatározott – az alapelvek azonban mindenkire érvényesek, ezeket mutatjuk be az alábbiakban.

A diéta alapelvei
A diéta alapjaiban nem sokban különbözik az egészséges táplálkozás irányelveinek megfelelő étrendtől, betartása nem lesz túl nehéz, ráadásul a baba érkezése jó alkalom saját és családunk táplálkozási szokásainak megreformálására.
A cél az optimális tápanyagellátás biztosítása mellett a vércukorszint megfelelő határokon belül tartása. Nézzük, milyen szempontok szerint válogassunk az egyes élelmiszercsoportokból!terhességi diabétesz

Gabonafélék és termékeik
A gabonafélék képezik táplálkozásunk alapját. Fontos szerepük van az energiaellátásban, de jelentős vitamin-, ásványi anyag- és rostforrások is.
A teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a durumtészta, barnarizs, natúr gabonapelyhekből készült cukrozatlan müzli, a különféle, korpával dúsított termékek, a vércukorszintre (is) kedvező hatást gyakorolnak, így ezeket javasolt beépíteni az étrendbe. Minőségi tekintetben tehát nincs különbség a terhesség alatt egyébként ajánlotthoz képest.
Kerülendő a fehérliszt és a belőle készült kenyérfélék, péksütemények, a „normál”, tojással készült tészta, mivel ezek glikémiás indexe magas, tehát a vércukorszintet gyorsan és jelentős mértékben emelik.

Zöldségfélék, gyümölcsök
A gabonaféléket követően ez a csoport szerepel a második legnagyobb gyakorisággal és mennyiségben a helyesen összeállított étrendben. Fontos szerepük van mikrotápanyag- (vitaminok, ásványi anyagok, biológiailag aktív anyagok) és az élelmi rost ellátásban.
A zöldségfélék változatosan szerepeljenek az étrendben, leves, főzelék, párolt és nyers formában. Elkészítésük során a tápanyagtartalom (zsír- és szénhidráttartalom) jelentősen módosul, ezért terhességi diabétesz esetén szükség némi módosításra: ritkán szerepeljenek az étlapon rántással készítve, vagy bő zsiradékban sütve. Sűrítésre ajánlott a habarás, hintés, amelyekhez a felhasznált lisztet a napi szénhidrátfogyasztásba be kell számítani.
A csoport többi tagjához képest nagyobb szénhidráttartalmú burgonya, illetve a száraz hüvelyesek a megengedett szénhidrátbevitel függvényében fogyaszthatók.
A gyümölcsök fogyasztása is változatosan és napi többszöri alkalommal javasolt, a nagyobb szénhidráttartalmúak (banán, szőlő) kisebb, a többi nagyobb mennyiségben is (természetesen beszámítva a napi szénhidrát-felvételbe). Kerülendőek a cukrozott befőttek és lekvárok.

Hús, hal, tojás
Szénhidrátot jelentős mennyiségben nem tartalmaznak, fontos viszont a zsírtartalmuk, ezért célszerű a sovány fajtákat választani, illetve elkészítéskor arra figyelni, hogy ne növeljük jelentősen a zsírtartalmat. A kismama étrendjében gyakran szerepeljen csirke-, pulyka-, sovány sertés- vagy marhahús, tengeri hal. Tojásból heti 4 db javasolt.

Tejtermékek
Egy dl tej ~5 g szénhidrátot tartalmaz, ez viszonylag lassan szívódik fel. A natúr joghurt, kefir, túró hasonló, a sajtok elenyésző mennyiségben tartalmaznak szénhidrátot. Ennél az élelmiszercsoportnál is fontos, hogy a sovány változatok kerüljenek az asztalra. Ne fogyassza a kismama a cukorral ízesített termékeket, jobb az otthon készített gyümölcsjoghurt, vagy gyümölcsös krémtúró, friss gyümölcsből és natúr tejtermékből kikeverve.

Étkezési tanácsok

• Naponta többször, legalább öt alkalommal étkezzen a kismama.
Ne maradjon ki étkezés, különös fontos ez, ha inzulinkezelésre kerül sor.
Kerülendőek a vércukorszintet gyorsan emelő, cukrozott, finomított lisztből készült termékek.
• Szintén gyorsan emelik a vércukorszintet a jobban feldolgozott, túlfőtt termékek, ételek, például a kukoricapehely vagy a burgonyapüré. Jó választás ezek helyett a natúr gabonapehely (zab-, rozs-, vagy búza), vagy a tepsiben sült burgonya.
• A light és diétás termékek helyett inkább magunk készítsük el a desszertet, tízórai-uzsonnára valót, a diétában megengedett nyersanyagok felhasználásával.

Kezdő anyukák oldala

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/