Peteérés és teherbeesés
Ha tudjuk, hogy mikor van peteérésünk, és jól időzítjük az együttlétet, akkor nagyobb esélyünk lehet a teherbeesésre. De honnan lehet megállapítani, hogy mikor van a peteérés (ovuláció?) Több módszer is van ennek meghatározására: ovulációs tesztek használata, az ébredési alaphőmérséklet mérése, a méhnyak-nyák megfigyelése, és ultrahangvizsgálatok.
Mi az ovuláció?
A menstruációt követően a petefészekben egy tüsző növekedni kezd, majd a megérett petesejt kiszabadul belőle, ez az ovuláció, más néven peteérés. Vannak, akik a peteérésre utaló jeleket megérzik: ők alhasi fájdalomról (görcsös vagy késszúrás-szerű), vagy 1-3 napig tartó, igen enyhe vérzésről (inkább csak barnás pecsételő vérzés) számolnak be. De a többség nem érzi meg, pedig ha már jó ideje próbálkozunk, és nem jön a baba, akkor segíthet az ovuláció idejének ismerete, hiszen a kiszabadult érett petesejt kb. 24 órán át él, és csak ez idő alatt termékenyíthető meg.
Milyen módszerekkel lehet megtudni, mikor van peteérés?
• Ovulációs teszt használatával
• Hőmérőzős módszerrel
• A méhnyak-nyák figyelemmel kísérésével
• Méhnyak-nyák mintavétellel (mini mikroszkóppal)
• Ultrahang vizsgálatokkal
Ovulációs teszt:
Az ovulációs teszt patikákban kapható, és hasonlít a terhességi teszthez. A tesztkazettára vizeletet cseppentve, vagy pedig a tesztcsíkot vizeletmintába állítva behatárolható az ovuláció időpontja. Működési elve: A női ciklus során (szabályos 28 napos ciklus esetén) a 14. nap környékén az ösztrogén koncentráció olyan magas értéket ér el a szervezetben, hogy beindítja az LH hormon termelést, amely kiváltja a tüszőrepedést. Az LH hormon-szint folyamatosan nő (ezért a teszten lévő második csíknak a napról-napra végzett tesztelések során elvileg folyamatosan erősödnie kell), majd az ovuláció előtt 24-36 órával éri el a csúcspontját, azaz az ún. LH-csúcsot.
Tesztelni a ciklus 12. napjától kezdve, naponta szükséges. Pozitív teszt eredményről akkor beszélhetünk, ha a teszten két csík jelenik meg, és a tesztcsík erősebb, vagy hasonló erősségű, mint a kontrollcsík. Ezen a napon, illetve az ezt követő két napon van a legnagyobb esély a teherbeesésre.
Hőmérőzés:
A testhőmérsékleti görbéből meg lehet állapítani, hogy volt-e ovuláció, megfelelően dolgoznak-e a hormonok. Ha néhány hónapig naponta mérjük és feljegyezzük ébredési testhőmérsékletünket, a hőgörbét megrajzolva kiismerhetjük saját ciklusunkat, és meghatározhatjuk, hogy nagyjából mikor várható a peteérés.
Ha minden reggel arra ébredünk, hogy első gondolatunk az, hogy mennyire szeretnénk egy kisbabát, akkor bátran választhatjuk ezt a módszert.:) Hiszen éppen az a lényege, hogy alighogy magunkhoz térünk, még mielőtt felkelnénk vagy mozogni kezdenénk, a hőmérő után nyúljunk, mert hangsúlyozottan az ébredési hőmérsékletre van szükségünk. A testhőmérséklet ugyanis egy legalább 6 órás éjszakai alvás során lecsökken (alaphőmérséklet), majd ébredés után, amint mozogni kezdünk, újra emelkedik egy kicsit. De az alaphőmérsékletet nem csak a napszak és a fizikai aktivitás befolyásolja, hanem a ciklusunk is: a menstruációt követő napokban viszonylag alacsony az alaphőmérséklet, és a peteérést közvetlenül megelőzően még jobban leesik, majd amikor az ovuláció megtörtént, 2-5 tizedfokot emelkedik, és a ciklus végéig fent is marad. Ha tehát minden reggel mérünk, a görbe alakjából kirajzolódik, hogy volt-e peteérés, és ha igen, mikor. A görbe vezetésében a www.ciklus.hu oldal nagy segítségünkre lehet.
Amire oda kell figyelni:
– már este készítsük oda a lázmérőt (lehetőleg digitálisat, de ha hagyományos lázmérőt használunk, akkor már este rázzuk le)
– szájban (nyelv alatt) vagy hónaljban mérjünk
– ébredéskor az első mozdulat az legyen, hogy a lázmérőért nyúlunk, és a mérés alatt végig maradjunk teljes nyugalomban
– azonnal jegyezzük fel a mért értéket
– vezessünk hőgörbét, mert egyes adatokból sosem lehet pontosat mondani, mindig csak a teljes ciklusra vonatkozó görbe alakjából lehet következtetéseket levonni.
A méhnyálka-nyák figyelemmel kísérése
A módszer azon a megfigyelésen alapszik, hogy a ciklus folyamán a méhnyák az ovulációhoz közeledve egyre síkosabbá, bőségesebbé, és áttetszőbbé válik. A peteérés időpontjában a nyák olyan átlátszó és nyúlós, mint a tojásfehérje. Ha tiszta kézzel mintát veszünk a hüvelyből, és két ujjunk közé fogjuk, majd a két ujjunkat eltávolítjuk egymástól, akkor a méhnyákból az ujjak között hosszú fonál képződik. Az ilyen napokon érdemes együtt lenni a kedvesünkkel, mert nagy az esély a teherbeesésre.
A méhnyálka-nyák vizsgálata mini mikroszkóppal (PG/53)
A PG/53 nevű mini mikroszkóp patikákban kapható, és szintén a termékeny napok meghatározására szolgál.
Az eszköz működési elve: Az ovuláció előtt a szervezetben jelentősen nő az ösztrogén szint, és ez változást okoz a nyál és a méhnyak-nyák váladék (más néven cervix-váladék) összetételében és állagában is. A mikroszkóp segítségével kimutatható ez a változás, és így meghatározhatóak a termékeny napok.
A tesztelést tehát nyállal vagy cervix-váladékkal kell végezni. A korong alakú eszközt szét kell nyitni, a váladékot a mikroszkóp lencsére helyezni, és pár percig hagyni megszáradni. Végül összecsukni a korongot, és a tetején lévő nyíláson keresztül betekintetni a mikroszkópba (ehhez fényforrás felé kell tartani.) Vagy páfrány, vagy pálcika minta rajzolódik ki. A termékeny napokat a páfrány mintázat jelzi.
Ultrahang
Ultrahanggal is követhető a tüsző fejlődése és kiszabadulása, de ehhez naponta kell az orvoshoz járni, és csak utólag tudjuk, meg, hogy valóban megrepedt a tüsző.
Peteérés és teherbeesés
Ha a petesejt kiszabadul, „vándorolni” kezd a petevezetőben. 24 óra áll rendelkezésre ahhoz, hogy megtermékenyüljön, ha ez nem jön létre, elveszíti életképességét, felszívódik. Igen szűknek hangzik ez a 24 óra – valóban csak ennyi esély volna minden hónapban a teherbeesésre?
Nem, ugyanis nem csak úgy lehet teherbe esni, ha peteéréskor vagyunk együtt a párunkkal, hanem előtte vagy utána 2-3 nappal is nagy az esély a fogantatásra. A spermiumok ugyanis 2-3 napon keresztül is képesek életben maradni a petevezetékben, ezért lehet, hogy a peteérés előtt vagy után 2-3 nappal történő együttlét révén sikerül megfogannia a babának.
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/