Babaápolási tanácsok

Kinek jutna eszébe, hogy a kisbabája bőrét ásványi olajjal, kőolajjal kenje be? Nyilván senkinek – hiszen minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének -, azonban kevesen tudják, hogy ha az ismert és népszerű kozmetikumokat használjuk a babaápoláshoz, akkor pontosan ezt tesszük. Sőt: még akkor is, ha a patikából szerezzük be a babaápolási termékeket. Hogy is van ez? Mit kenjünk, és mit ne kenjünk a kisbaba érzékeny bőrére?

 

Miért kerüljük az ismert babaápolási szereket, és lehetőség szerint a patikában kaphatókat is?

Biztonságos kozmetikumok című cikksorozatunk korábbi részeiben már volt róla szó, hogy a kozmetikai termékek csupa szintetikus és káros anyagból készülnek >>> és használatuk komoly veszélyeket hordoz magában (akármit is mondanak a reklámok.)

Akit eddig még nem sikerült meggyőzni erről, az nézze meg ezt a videót >>>

Sok anyuka próbál kicsit egészségtudatosabb életmódra váltani a kisbaba megszületését követően, és az ismert, népszerű (és drága) babaápolási szerek helyett a patikából szerzi be a gyermekorvos által felírt egyszerű tégelyes babakrémeket, fürdetőt, popsikenőcsöt.
De mi a helyzet ezekkel a kencékkel? Sajnos a rossz hír, hogy ezek is ugyanúgy kőolajszármazékokat tartalmaznak. Ha egy terméken az összetevők között ezt olvassuk:

„Paraffin, Paraffin Oil/Wax, Mineral Oil/Wax, Paraffinum Liquidum”

akkor jó, ha tudjuk, hogy ez mit jelent: ásványi olaj, kőolajszármazék, melyet kőolajhulladékból (pakurából) nyernek. Tulajdonsága, hogy nem szívódik be a bőrbe, hanem a bőrön egy vízzáró réteget képez, elzárja a pólusokat, és nem engedi lélegezni a bőrt. Ezáltal elősegíti a mitesszerek elszaporodását, a különböző bőrgyulladások és az ekcéma kialakulását.

mirella9

Könnyű belátni, hogy ez nem a megfelelő bőrápolási szer egy csecsemő számára. Cikksorozatunk előző részében írtunk már róla, hogy mindig az a legbiztosabb, ha magát a hatóanyagot használjuk (természetes olajak, shea vaj) és készíthetjük saját magunk is a kozmetikumainkat. (Kattints ide ehhez a cikkhez >>>) Aki viszont ezt túlságosan macerásnak tartja, az legyen nagyon gondos a babaápolási szerek  >>> megválasztásakor. Szerencsére vannak olyan márkák, amelyek természetes anyagokból készült bőrápolási termékeket kínálnak, méghozzá kőolajszármazékoktól és más káros anyagoktól menteseket. De honnan tudhatjuk, hogy melyek azok a termékek, amelyek biztonsággal használhatóak a legkisebbek esetében is?

Hogyan vásároljunk natúrkozmetikumot?

Mindenekelőtt figyelmesen olvassuk el a csomagoláson olvasható összetevőket (melyeket kötelező az INCI /a kozmetikai termékek összetevőinek nemzetközi jegyzéke/ szerint feltüntetni. Bíztató, ha magyarul is felsorolták a készítményben lévő anyagokat, ugyanis arra utal, hogy a gyártónak nincs miért félnie attól, hogy a vásárlók megértik az alkotórészek neveit. Tudniillik a növényi hatóanyagokat könnyű magyarul is megadni, míg a szintetikus anyagokat legtöbbször nem lehet az INCI-ről lefordítani. Egy példa: a Triticum vulgare azt jelenti: búzacsíra olaj, míg a polyethylenglykol-nak (PEG), ami egy nemkívánatos emulgeálószer, nincs magyar megfelelője.
Az is jó jel, ha egy termék csomagolásán ott van a BDIH-logó, ugyanis ekkor biztosak lehetünk benne, hogy az kizárólag bio-, illetve természetes anyagokból készült. A Logona, a Weleda, és a Dr. Hauschka gyártók minden esetben csakis a BDIH követelményeknek megfelelő natúrkozmetikumokat készítenek, így ezek a márkák biztonsággal használhatók babák és kisgyermekek esetében is. Ma már rengeteg helyről beszerezhetőek, de a legkényelmesebb talán az, ha otthonunkból, online rendelünk, ehhez például a www.alfadrogeria.hu webáruházat ajánljuk.

WELEDA >>> Ezeket teljes biztonsággal használhatjuk, hiszen alapjuk a bio-termesztésekből származó, bőrnyugtató hatású körömvirág, és sosem tartalmaznak ásványi olajokat, hanem helyette természetes növényi olajakat, amelyek nem gátolják a bőrlégzést, és biztosítják a bőr számára az értékes tápanyagokat.

LOGONA >>> A gyártó a holisztikus szemléletet követi, amely túlmutat a tisztításon és krémezésen: babaápolási termékeiket nem csak arra fejlesztették ki, hogy védjék és ápolják a baba bőrét, hanem hogy közvetítsenek bizonyos extra dolgokat is – a szeretetet, melegséget, biztonságérzetet, melyekre a csecsemőnek folyamatosan szüksége van.

DR. HAUSCHKA >>> Ezekre már a várandósság alatt rákaphatunk, hiszen több olyat is találunk közöttük, amelyek segíthetnek különféle terhességi tünetek enyhítésében. Például a rozmaringos lábvíz gyorssegélyt jelenthet esténként, ha visszeresedésre hajlamos a lábunk, vagy vádli-görcseink szoktak lenni, a birs testápoló tejet pedig bevethetjük a terhesség alatt a striák megelőzésére.

kismamatitiok-alfdrogeria-banner-468x60

Miért olyan fontos, hogy óvjuk a csecsemők bőrét?

A kisbabák bőre érzékenyebb, sérülékenyebb, mint a felnőtteké, így ők külön gondoskodást igényelnek. A baba irharétege vékonyabb, áteresztő képessége nagyobb, ezért jobban ki van téve a környezeti hatásoknak is. Különösen érzékeny a bababőr a klimatikus hatásokra (erős napfény, hideg), valamint a külső kémiai hatásokra (alkohol, kenőcsök, külsőleg felvitt gyógyszerek). Ezért csakis kíméletes bőrápolási szereket használjunk, és kerüljük azokat a krémeket, amely vegyi úton képzett illatanyagokat tartalmaznak, továbbá a szappan használatát is, mert az kiszáríthatja a kisbaba bőrét.

Egyre több a bőr-irritációval küzdő, ekcémás kisbaba, kisgyerek. Az ekcéma, más néven neurodermatitisz esetén a bőrön piros pöttyök, száraz pikkelyek jelennek meg, amihez kínzó viszketés is társul – ez a kicsik esetében nagyon kellemetlen tud lenni. A megelőzés érdekében fontos a megfelelő táplálkozás (táplálás) és a káros kemikáliák kerülése. (Az ekcémáról bővebben itt olvashatsz >>>) Nem csak a természetes bőrápolási szerek, hanem a kímélő mosószerek használata is fontos. >>>

 

Kezdő anyukák oldala

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/

6 thoughts on “Babaápolási tanácsok”

  1. Ez egy nagyon jó összefoglaló! Nehéz olyan kozmetikumokat találni, amik megfelelnek egy környezet- és egészségtudatos életvitelnek.
    Annyit azért hozzátennék, hogy vannak sokkal olcsóbb alternatívái a fenti márkáknak.
    Az első pár hónapban a fürdetés történhet tiszta vízzel, illetve tiszta növényi olajat is használhatunk tisztálkodásra. (olíva, szőlőmag olaj)
    Amikor már kell a tisztító erő, mert mászik, és belemászik mindenbe, és maszatol; akkor pedig be lehet vetni a házi szappanokat. (8 hónapos kor előtt nem)
    Ezek mellett igazából a popsikenőcs is értelmét veszti, mert az olajok ápolnak annyira, hogy ne csípje semmi a baba popsiját.
    Mindezt mondom úgy, hogy a most 11 éves gyerekem csecsemő korában johnson&johnson szagú volt… bár ne tettem volna! De akkor azt láttam a legjobbnak.

  2. Egyet értek. Pici babának untig elég a tiszta víz. Bőrszárasság vagy télvíz idején pedig jó az egyszerű tiszta masszázsolaj. Yamuna márkájút a krisnások gyártják, a kompromisszumot nem tűrő vallás miatt tuti, hogy tiszta anyagból készül. Popsikenőcs felesleges, fürdető felesleges. Nem kell kenegetni, ahogy a felnőtteket se. Ne higgyetek a kozmetikumgyártóknak! Nem a krémtől leszel szép és fiatal, hanem attól ami belül van. Érdekes az senkinek se jut eszébe, hogy a rohadt párizsi organzába csomagolva jobb lenne.

  3. Nekem van több termékem is az említett márkából, és sok szintetikus összetevő van benne, többek között a cikkben is említett paraffin… babára semmiképpen!

  4. A tiszta víznél valóban nem találtak még fel jobbat:) Csak hát.. azért a többség ragaszkodik a kencékhez, talán mert így szoktuk meg. (Én egyébként személy szerint a tiszta (valódi!!) shea vajra esküszöm, van otthon egy fél kilós csomag, azt kenem az egész családra, tetőtől talpig.)

  5. Vera, az olajos fürdetés érdekelne!
    Hogyan történik a fürdetés olajjal?

  6. Az újszülött még nem lesz koszos, nincs szükség a klasszikus értelemben vett fürdetésre. (olajba nem mártanék csecsemőt, az gondolom egyértelmű volt) A hajlatokat, popsit át lehet törölni olajjal/olajos vattával, többre nincs szükség. Vannak olyan népek is, ahol a baba egész testét „átmasszírozzák” valamilyen olajjal vagy vajjal.
    A testmeleg víz ilyen idős korban nyugtatólag hat(hat) a babára, de nem szükséges szerintem minden nap fürdetni.
    Illatosított habos fürdetőkkel meg pláne nem.

Comments are closed.