Milyen a jó karácsonyi ajándék gyermekünknek?
Ahogy az élelmiszerboltban is igyekszünk gyermekünknek olyan ételt vásárolni, ami nem csak finom és szépen csomagolt, hanem egészséges is, úgy a játék boltban válogatva sem árt a játék csillogása mellett, inkább a játékok valódi értékeire figyelnünk.
De mitől értékes valóban egy játék?
Attól, hogy a gyereket leköti és sokszor tud játszani vele, nem csak 1-2 napig, esetleg 1-2 óráig érdekes neki, attól, hogy azzal a szülő és a gyermek együtt is jókat játszhat és attól, hogy a gyermek játék közben nem csak jól szórakozik, de fejlődik, tanul is, hiszen a gyerek játék közben tanul meg szinte mindent, amire az életben szüksége lesz.
A jó játék fejleszti a kicsik fantáziáját, kreativitását, olyan, ami újra és újra átalakítható, ami lehetőségeket rejt, változatos módon használható, ezáltal a kicsik nem unják meg 10 perc után. A jó játék előre mutat, kihívást és megoldandó akadályokat, feladatokat állít gyermekünk elé.
A játék kiválasztásánál az is fontos, hogy azzal a szülők is szívesen játszanak, hiszen nekik is sokat kell majd játszani a kiválasztott játékkal és a manónak sokkal jobb érzés, ha lelkesen játszik vele anyuka vagy apuka nem pedig muszájból.
A legkisebbeknek gyártott bébi játékok közül manapság rengeteget kineveznek készségfejlesztő játéknak, ezek közül azonban nem mindnek van valódi haszna, sok ezek közül le sem köti a kicsiket néhány percnél tovább. A forma válogató, forma bedobó játékok, a karika torony, az egymásba vagy egymásra rakható poharak, hordók, a pakolós, tologatós játékok, a nagy elemekből álló építő játékok, puha építő kockák viszont tapasztalatom szerint igazán jól és sokáig kihasználhatóak.
A fenti elvárásoknak megfelelő, jó játékok az építőjátékok, melyekből végtelen számú dolog építhető, vagy a szétszedhetős, összerakható szerelő játékok, kirakók, puzzle-k, melyek minden alkalommal kihívást jelentenek kis gazdájuknak.
Hasznosak a szerepjátékok is, hiszen azokkal játszva tanulják meg a gyerekek a felnőtt élet feladatait, mint például a főzést, takarítást.
A babák, plüssök is fontosak, azok segítségével a gondoskodást, a szeretet kifejezését gyakorolják.
A kicsik örömmel „dolgoznak” a felnőttek munka eszközeinek kicsinyített másaival, a kis pénztár gép, játék ABC, baba konyha, takarító játék, orvosi táska vagy a szerelő asztal segítségével, Ők is dolgozó felnőtteknek képzelhetik magukat.
A szülőkkel, testvérekkel, más gyerekekkel való közös játék eszköze, a társasjáték, szintén hasznos és jó választás lehet a kicsiknek. Az ezekkel való játék során ugyanis a közös játék élményén túl, (melynek fejlődésre gyakorolt hatásáról részletesen írtam a Közös játék, avagy a szeretet mércéje című bejegyzésemben) a kicsik fontos leckéket kapnak alkalmazkodásból, szabályok betartásából, veszteség feldolgozásából. Már az egészen kicsi, 2-3 éves manóknak való társas játékok is kaphatók, aranyos kis memória játékok, párkereső játékok formájában.
A könyvekből sosem elég, legalábbis nálunk nagy kedvencek már régóta. A képes könyveket nézegetve és a képekről beszélgetve a kicsik sok új szót tanulnak, a meséket hallgatva fejlődik beszéd készségük, fantáziájuk, ráadásul a szép színes képek nézegetése erősíti a manók szemét is. A mondókás, verses és dalos könyvek fejlesztik a kicsik szókincsét, memóriáját, beszédét és ritmus érzékét is.
Nem mondom, hogy a DVD-k a leghasznosabb ajándékok közé tartoznak, de a legtöbb gyermek úgyis néz/nézhet meséket és ha már a TV előtt ül, akkor inkább mi válasszuk meg, hogy mi az, amit néz. Kedves, tanulságos meséket válasszunk, amiből tanulhat is a kicsi. Gyerek DVD-ből is kaphatóak dalos és mondókás változatok, szerintem jó választás lehet ezeket ajándékozni a picúroknak.
A mozgáshoz kapcsolható játékok, a szabadtéri sport eszközök szintén hasznos és hosszú távú befektetések, a kicsik évekig csúszkálhatnak egy karácsonyra kapott szánkóval, de a kis motor, bicikli, roller na és a labda is a gyerekek kedvenc és sokat használt játékai.
A különböző kreatív és alkotó játékok is nélkülözhetetlenek a gyerekszobából. A gyurma, színes ceruzák, filctollak, színezők, rajzoló, tervező játékok, gyöngy fűző készlet, nyomda készlet, mind beindítják a kicsik fantáziáját, és persze kézügyességüket is fejleszti.
A gyerekek hatalmas fantáziájának hála azonban nem szükséges mélyen a pénztárcánkba nyúlni, a lakásban található minden tárgy lehet jó játék, a kanapétól a távirányítón át a fakanálig és az edényekig, sőt sokszor nagy bánatunkra azok a kicsik legnagyobb kedvencei:)
És ne felejtsük, hogy a szülővel való közös játékot egyetlen jól megválasztott játék sem pótolja, így minden játék jó játék, amivel a szülő és gyermeke jót játszik együtt!
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/