Altatótabletták?
Ha belegondolunk, hogy milyen gyakoriak manapság a felnőttek körében az alvászavarok, akkor nem meglepő az sem, hogy világviszonylatban milyen sok altatótablettát adnak el a gyógyszergyárak. Csak az az érdekes, hogy minél többféle altatót lehet kapni, állítólag annál többen szenvednek álmatlanságban. Ennek többféle oka is lehet. Napjainkban többen fordulnak orvoshoz álmatlanság miatt, mint az előző generációkból, vagy pedig a megnövekedett stressz miatt valóban nőtt az álmatlanságban szenvedők száma. Sem a növekedésre, sem pedig arra nincsen magyarázat, hogy miért a nők szednek több altatót, mint a férfiak.
Az altatók hatása:
Az emberek többsége az altató bevétele után 1 órával elalszik, de ez nem olyan, mint a normális alvás, mert az altatók zöme úgy altat, hogy teljesen elnyomják az agyműködést. Ez a normális agyműködésbe történő beavatkozás azt jelenti, hogy a létrejött alvás minősége különbözik a normális alvásétól. A legtöbben a teljes alvásidőnek kb. az egynegyedét a REM- alvásszakaszban töltjük. Amikor az elkezdünk altatót szedni, a REM a teljes alvásidő egytizedére csökkenhet, de ha tovább szedjük az altatót, mondjuk egy hétig, a REM arány fokozatosan újra normálissá válik. ( A REM során több vér áramlik az agyba, gyerekeknél a növekedését segítheti elő, felnőtteknél pedig a regenerálódását) Az altatók a mély alvás mennyiségét is komolyan befolyásolják. Nem számít szokatlan jelenségnek, hogy az altatóval alvó teljes alvásidejének mindössze 5%-át tölti mély alvással. Az altatók gyors, drasztikus elvonása is problémát okoz. Akik hirtelen hagyják abba az altatószedést, gyakran azt tapasztalják, hogy a REM-alvás mennyisége ugrásszerűen megnő. A hirtelen elvonásra jellemző még a fokozott szorongás is, amitől egyrészt nehéz elaludni, másrészt még nehezebb átaludni az egész éjszakát. E kellemetlen elvonási tünetek miatt sokaknak inába száll a bátorságuk és nem mernek leszokni az altatóról, és még akkor is szedik, amikor már nem is használ.
Alkalmazás és korlátozás:
Az altató hatásos „gyorssegély” lehet, ha semmi más nincs kéznél azon az álmatlan éjszakán, amelyre virradóra nagy teljesítményt kell nyújtanunk. Az altató azoknak hatásos segítség, akik túlságosan szoronganak egy bizonyos esemény miatt, például vizsga előtt, vagy azoknak, akiknek megnyugvásra van szüksége egy kimerítő lelki megrázkódtatás például haláleset után. Az altatók valamelyest enyhíthetik a fájdalmat, a gyász feldolgozását nem tudják siettetni, hiszen ez szükségszerűen hosszú, bonyolult folyamat, és gyakran pszichoterapeuta beavatkozását igényli. Az altató ideiglenes megoldásként hatékony lehet, de hosszú távon nem oldja meg az alvásproblémákat. A pszichés stressz – például a házassági válság, a válás, az anyagi gondok – által okozott insomniát (álmatlanságot) nem szünteti meg egy-két tabletta, hiszen az altató magára a problémára nem lehet gyógyír, csupán felejteni segít. Az altató farmakológiai hatása két hét után elmúlik, mert hozzászokik a szervezet. Az altatóra azonban rá is lehet szokni, ezért szedik sokan akkor is, amikor már régen nem is használ. Akik túl sokáig rendszeresen szednek altatót, azt tapasztalják, hogy a stressz és a szorongás nem múlik el, ők maguk viszont gyógyszerfüggők lettek. Súlyosbítja a helyzetet, ha valaki úgy érzi, a szokásos adag már nem elég, és többet vesz be, hogy aludni tudjon.
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/