Adventi koszorú – miért fontos
Hétvégén meggyújtottuk az első gyertyát az adventi koszorúkon, de vajon tudjuk-e, honnan ered a szokás, és hogy miért pont koszorú forma ez a karácsonyi dekoráció, mit jelentenek anyagai, színei.
Azokban az időkben, amikor még varázslókban, boszorkányokban, rossz tevő lelkekben és rég elfeledett Istenekben hittek az emberek, akkor született meg a varázskör gondolata. Szalmából, fűzfavesszőből, zöld fenyőágakból fontak koszorút, melyet aranyszínű és piros szalagokkal díszítettek. A piros az élet színe volt, a zöld a termésé, a sárga és az arany pedig a fényé. A kör, vagy jelen esetben a koszorú az örökkévalóság jelképe volt, és a soha el nem múló, meg nem törő varázserőé is. Azt gondolták, hogy az efféle „szent” koszorúkkal elzárhatják a házat a gonosz szellemek elől.
Régi korokban úgy tartották, hogyha ilyen „szent” koszorúkkal veszik körbe a házakat, azok biztosan elűzik a gonosz szellemeket. Ezek az ősi rituálék azonban, szép lassan feledésbe merültek. 1838-ban Johann Heinrich Wichern protestáns lelkész az általa alapított gyermekotthon egyik termébe egy hatalmas csillárt készített fából. Erre a csillárra minden egyes istentisztelet alkalmával egy gyertyát tűzött. Hétköznapokon és szombaton piros, míg vasárnaponként fehér gyertyát gyújtott. A szokás néhány évtized alatt elterjedt német földön a katolikus családok körében is, s később a II. világháború környékére egész Európában.
Egyszerűen Nő! Nőnek lenni jó!
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/
Kapcsolódó cikkek:
One thought on “Adventi koszorú – miért fontos”
Comments are closed.
Az én családi, keresztény hagyományomban az advent színei: a lila, ami a várakozás színe, a rózsaszín pedig az öröm színe. Az idézet pedig szépen megfogalmazza a lényeget.
„Beköszöntött az advent időszak, ma van advent első vasárnapja. De mit is ünneplünk, mit kellene ünnepelnünk ebben az időszakban? Sokak számára talán ez már nem világos, hiszen az utóbbi évtizedekben a látványos adventi „felhajtás”, és a karácsony „biznisz” elnyomta a valódi jelentéstartalmat.
Advent a karácsony előtti negyedik vasárnappal – András apostol napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét, és karácsonyig tart. A 6. század óta évenként visszatérő egyházi ünnep. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. Görög szava az Újszövetségben a parouszia, melynek jelentés árnyalatai: jelenlét (fizikai értelemben), eljövetel, megérkezés (jövőre utaló jelentéssel: az Úr napja, ill. a Messiás eljövetele. Lat. adventus, adventum).
Az ókorban részben a rejtőző istenség előtérbe lépésére, részben királyok, császárok ünnepélyes megjelenésére, látogatására vonatkozott. Így használja Krisztusra értelmezve évszázadok óta a kereszténység.
Advent négy hete a Megváltó első eljövetelének hosszú előkészületére utal, a Messiás születése előtti várakozást idézi, felkészülés karácsonyra. Eredetileg ezt az időszakot a csönd, elmélkedés, imádság, bűnbánat jellemzi. (Mennyire távol áll ez a mai értelmezéstől, gyakorlattól!) Célja, hogy kifejeződjék benne a gyülekezet Messiás iránti vágyakozása, várakozása, s hogy a hívők megújítsák szívükben a Megváltó második eljövetelének égő vágyát. Hiszen adventkor nemcsak a Jézus születése előtti várakozásról emlékezünk meg, hanem az „eljövetel” igei értelmét alkalmazzuk saját életünkre is („Mi lesz a jele a te eljövetelednek?” Mt. 24,3). Újra és újra várjuk az Úr eljövetelét a saját életünkben, továbbá várjuk Jézus Krisztus második eljövetelét, s igyekszünk felkészülni arra.
De advent nem csak a keresztényeknek szól! Az ünnepre való felkészülésbe, a lecsendesedésbe, az elmélkedésbe, a bűnbánatba amennyire tőlünk telik bele kell vonnunk környezetünket, családtagjainkat, rokonainkat, barátainkat, ismerőseinket, elmondva nekik advent jelentését, értelmét. Tudatni velük, hogy annak a történésnek az ünnepére készülünk, mely megváltoztatta az emberiség sorsát: Krisztus megszületett, megjelent közöttünk, s ma is arra vár, hogy személyes életedben megjelenhessen, és megváltoztathassa a te személyes életedet is!
Ebben az értelemben kívánunk áldott adventi időszakot!”