Utazás babával
Ha van autónk, akkor már a baba megszületése előtt be kellett, hogy szerezzük a babahordozót, és később az autósülést, hiszen a gyermekeket kötelező a hátsó ülésen, biztonsági gyermekülésben szállítani. (Az e szabályt megszegőket korábban szabálysértési eljárás során sújtották bírsággal, jelenleg közigazgatási eljárást kezdeményeznek, és a közigazgatási bírság 15-45.000 forint között mozog.)
Ha okosan vásárolunk, akkor a gyermek 12 éves koráig elegendő lesz kétszer beruháznunk: újszülött kortól nagyjából 9 hónapos korig megfelelő a babahordozó, majd ezt követően (ha már ügyesen ül a baba) következhet a gyermekülés, amelyből célszerű olyat választani, ami 9-36 kg-ig használható, kezdetben szűkítővel, majd különféle pozíciókban, végül csak ülésmagasítóként.
Amikor autósülést vásárolunk, lehetőleg vigyük magunkkal a kocsit is, és a babát is. Ültessük bele a gyereket az ülésbe, és lehetőség szerint az ülést is helyezzük bele az autónkba, hogy lássuk, beszerelhető-e.
Lehet kapni olyan csecsemőhordozókat, amelyekhez egy talp is tartozik, amelyet az övvel rögzíteni kell az autóba, majd ebbe az alapba kattintható be maga a hordozó (travel system). Ez nagyon praktikus, hisz nem kell időt pazarolnunk minden ki- és beszállásnál a hordozó beövelésére. Ilyen talp hiányában igyekezzünk úgy elhelyezni a hordozót, hogy ne billeghessen, a biztonsági övvel pedig úgy rögzítsük, hogy semmiképp ne lötyögjön.
A rosszul bekötött gyermekülések sérülést okozhatnak, éppen ezért kezdték el annak idején az ISOFIX-rendszer kidolgozását, amely sokkal kevesebb elmozdulást eredményez, mint az övvel való bekötés. Az ISOFIX-es gyermekülést ugyanis nem az autó biztonsági öveivel kell rögzíteni, hanem 3 ponton keresztül közvetlenül az autó karosszériájához. Ez a megoldás kiküszöböli a biztonsági öv helytelen használatából eredő hibákat.
Azonban, az autóban kizárólag az ISOFIX-es bekötési pontok találhatóak meg, és a babahordozót, valamint a hozzá kapcsolódó talpat külön kell megvásárolnunk. (Előbbit olyan 40-60 ezer forintért, a talpat kb. 30 ezerért lehet megvásárolni.)
Tippek a kisgyermekek biztonsága érdekében:
– Újszülöttet ne mózeskosárban kössünk be az autóba, hanem babahordozóban. (A mózesből ütközéskor kirepülhet, hiába van bekötve. A hordozóban biztonságosabban van rögzítve.)
– A babahordozót mindig a hátsó ülésre kell bekötni. Sokan – helytelenül – kikapcsolják a légzsákot, és az anyósülésre kötik be a bébit (különösen például anyukák, ha egyedül autóznak) annak érdekében, hogy ha sírni kezd a kicsi, meg tudják nyugtatni vezetés közben. Ez kockázatos gyakorlat, nem véletlen, hogy egyes autókban (pl. a biztonságra sokat adó skandináv modellekben) nem is lehetséges manuálisan kikapcsolni a légzsákot ennek érdekében. Valóban kellemetlen úgy vezetni, miközben a baba menetiránynak háttal ülve torkaszakadtából ordít, de a biztonság mégiscsak mindenek elé való..
– A babát a hordozója vagy az ülése saját övével mindig be kell kötni.
– Ugyancsak a baba biztonsága érdekében tartózkodjunk attól, hogy útközben kivegyük a síró gyermeket a babahordozóból, és ölben tartsuk, míg megnyugszik – hirtelen fékezésnél kirepülhet, egy ütközésről nem is beszélve. Különösen tilos az ölünkben tartott gyermeket magunkkal együtt beövelni. Inkább álljunk félre, tartsunk pihenőt, ha olyan a helyzet.
– Csak olyan gyermekülést vásároljunk, ami megfelel a szabványnak (ECE 44.03 vagy ECE 44.04) Ha használtan vesszük, akkor erre különösen kell figyelni. (Használt ülést csak akkor vegyünk, ha ismerjük az előéletét, azaz tudjuk, hogy nem történt vele baleset, övei nem sérültek, és nem hívták vissza.)
– Sokan használják a babahordozót a gépjárművön kívül is, például otthon beleültetik a babát, hogy jól lásson, vagy azért, hogy magukkal tudják vinni a lakás különböző pontjaira. Mostanában egyre több fórumon hallani azonban, hogy ezzel óvatosnak kell lenni, mert sok házi baleset történik így: a hordozó könnyen felborul, ha magasra tesszük, leeshet, és megsérülhet benne a gyermek; ha pedig a baba nincs bekötve, kieshet.
Ha van az autóban, akkor ne feledjük a légkondicionálót úgy beállítani, hogy közvetlenül a babára semmiképp ne fújjon. Vigyünk magunkkal játékokat (legjobb, ha tartunk az autóban párat, amit csak ott adunk a kezébe, így mindig az újdonság erejével hat.) Vannak kisbabák, akik nagyon szeretnek autózni, mások alig bírják azt, hogy egy helyben kell megmaradniuk – ha ismerjük saját gyerkőcünket, könnyen eldönthetjük, hogy milyen hosszú utat vállalunk vele. Célszerű alvásidőben utazni (vagy legalább az alvásidő is beleessen az utazásba), de ha hosszú órákat kell autóznunk, rendszeresen tartsunk pihenőt. Az autó utasterében tartott csomagunkban mindenképp legyen nedves törlőkendő, tiszta pelenka, egy textilpelenka, étel, ital, és játékok a babának.
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/
Kapcsolódó cikkek:
One thought on “Utazás babával”
Comments are closed.
Hány hónapos kortól ajánlatos a babát hosszabb útra is magunkkal vinni az autóban? Gondolom azért a nagyon piciket még megviseli a hosszú út…