Apasági nyilatkozat

Ha a kis jövevény szülei nem házasok, akkor a kórházi csomagba eggyel több dokumentumot kell bekészíteni: a születési anyakönyvi kivonathoz ugyanis a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatra is szükség lesz. Mi ez, honnan és mikor kell beszerezni?

Ki az apa?

A gyermek apjának a jogszabályok szerint azt a férfit kell tekinteni, aki az anyával házasságban él, vagy a fogantatás idején házasságban élt.
Ha az anya nem férjezett, akkor azt, akivel a terhessége alatt (vagy annak egy részében) bejegyzett élettársi kapcsolatban élt.
Ha ezek a szabályok nem alkalmazhatóak, akkor azt kell az apának tekinteni, aki teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot (vagy ahogy a köznyelv ismeri) apasági nyilatkozatot tett.

apasagi nyilatkozat

Mi az apasági nyilatkozat?

Az a férfi, akitől a gyermek származik, a gyermeket teljes hatályú nyilatkozattal a magáénak ismerheti el, ez a nyilatkozat az apaságot önmagában megállapítja.
Feltételei:
– nem kell más férfit az apának tekinteni – tehát nincs, és a fogantatás időpontjában nem is volt az anyának férje vagy bejegyzett élettársi kapcsolata
– a férfi legalább 16 évvel idősebb a születendő gyermeknél
– az anya hozzájárul.

Hogyan kell megtenni az apasági nyilatkozatot?

A szülőpárnak személyesen, együtt kell megjelennie az alábbi hatóságok valamelyike előtt:
– az anyakönyvvezető,
– a bíróság,
– a gyámhatóság,
– vagy a külképviseleti hatóság előtt (ha külföldön élnek.)

Az apa nyilatkozatát jegyzőkönyvbe vagy közjegyzői okiratba kell foglalni. Az anyának azért kell megjelennie, mert az ő hozzájárulása is szükséges a nyilatkozat teljes hatályához. Az eljárás illetékmentes.

Szükséges okiratok:
– az apa és az anya személyi igazolványa és lakcímkártyája,
– a terhes kiskönyv (az eredeti és az első két oldal másolata),
– a szülészorvos által kiállított, a fogantatás és a szülés várható időpontját dokumentáló igazolás,
– az anya családi állapotát igazoló dokumentum.

Tudnivalók az anya családi állapotát igazoló dokumentumról

Ha az anya nem férjezett, akkor az okmányirodában kell kikérnie a népesség-nyilvántartó igazolását erről a tényről. De 2010. január 1. óta nem csak azt kell bizonyítani, hogy az anya nem él házasságban, hanem azt is, hogy bejegyzett élettársi kapcsolatban sem!

Ezt kétféleképpen lehet igazolni:

– Az anya (vagy meghatalmazottja) kérelmére a közjegyző tanúsítványt állít ki erről az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában szereplő adatok alapján. Az eljárás díja kb. 2200-2300.- Ft.

– Elvileg az anyakönyvvezetők közvetlenül betekinthetnek abba az adatbázisba, amelyből ellenőrizhetőek az anya családi állapotára vonatkozó adatok – ez a megoldás ingyenes, azonban hosszabb lefutású lehet, ugyanis információink szerint a gyakorlatban a rendszer technikai háttere még nem biztosított teljes mértékben.

Ha az anya házas volt, de már elvált, akkor abban az anyakönyvi hivatalban, ahol előző házasságát kötötte, egy záradékolt anyakönyvi kivonatot kell kérvényeznie, amely tanúsítja, hogy elvált. (Ennek illetéke 2000 Ft.)

Az eljárás menete

Az anyát és az apát együtt hallgatják meg. Be kell mutatni a terhességi kiskönyvet, amely a fogamzás és a születés feltételezett időpontjának szakorvosi igazolásául szolgál. Ha a férfi az apaság tényét nem vitatja, felhívják őt az apasági nyilatkozat megtételére, amit jegyzőkönyvbe foglalnak, és ezt mindannyian aláírják. Az apasági nyilatkozatot nem lehet visszavonni. A jegyzőkönyvből két példányt kap az anya, amelyből az egyiket a kórházban kell majd leadni a szülés előtt, amikor a gyermek születési anyakönyvi kivonatához szükséges adatokat veszik fel. (Az anyakönyvi bejegyzésre vonatkozó bejelentést a kórház teszi.)

Mikor kell megtenni az apasági nyilatkozatot?

A törvény szerint apasági nyilatkozat a fogantatást követően tehető, de pontos időpont nincs előírva, hogy mikor „kell.” Célszerű azonban a baba születése előtt, tehát valamikor a terhesség 9 hónapja folyamán megtenni, hiszen ennek hiányában a baba az édesanyja nevét kapja, és később csak névváltoztatási kérelemmel tudja az apa a nevére venni (ami már egy bonyolultabb procedúra.)

Mi az, hogy bejegyzett élettársi kapcsolat?

Két cselekvőképes, nagykorú személy a közjegyző előtt nyilatkozatot tehet arról, hogy:

– egymással a Ptk. szerinti élettársi kapcsolatban élnek

– egyiküknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata

– és nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatban.

A nyilatkozat megkönnyíti az élettársi kapcsolat bizonyítását (és megléte esetén nincs szükség apasági nyilatkozatra.) Közösen lehet megtenni az élettársak bármelyikének lakó- vagy tartózkodási helye szerint illetékes közjegyzőnél, díja átlagosan 20-25.000.- Ft.

Kapcsolódó cikkeink:

Intéznivalók a szülés előtt >>>

25 dolog, amit a szüléshez vinni kell >>>

www.kismamatitkok.hu –  Légy jó anya, és maradj jó nő!

legy_jo_anya_es_maradj_jo_no
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE, hogy sose maradj le a legfrissebb cikkekről, amelyek segítenek, hogyan légy jó anya, és maradj jó nő! KÉREM A HÍRLEVELEKET!>>>

Kezdő anyukák oldala

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/