Apák GYED-en

apa gyed

Alakulhat úgy, hogy az anyának valamilyen okból vissza kell mennie dolgozni még a baba 2. születésnapja előtt. Hogyan kell intézni a hivatalos ügyeket? Mehet-e ilyenkor az apa GYED-re?

BABA MELLETT DOLGOZNI

Ha egy édesanya a baba mellett dolgozni szeretne, ezt akkor teheti meg, ha:


– a kicsi már betöltötte az első életévét, és
– az anya lemond a GYED-ről, és helyette az apa megy GYED-re, vagy pedig az anya GYES-t igényel.

Az anya dönthet úgy, hogy visszamegy korábbi munkáltatójához (megszakítva fizetés nélküli szabadságát, vagy azt nem megszakítva: határozott idejű szerződéssel) vagy munkát vállalhat más munkáltatónál is.

Ha az édesanya megszakítja a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságát, és visszamegy dolgozni korábbi munkahelyére, akkor a munkába állás szándékát megfelelően korán, írásban kell bejelentenie a munkáltatójának. Ezt a levelet mindenképpen ajánlott-tértivevényes formában célszerű postázni. A munkáltató akkor jár el jogszerűen, ha erre válaszul egyeztetni kezd az anyukával arról, hogy az mely időponttól és hogyan tudja felvenni a munkát. Ha a munkáltató nem tudna számára munkát biztosítani, akkor állásidőre járó bért kell fizetnie. (Erről szóló cikkünkhöz kattints ide: Munkába visszatérő anyák)

GYED HELYETT GYES

Ha az anya dolgozni kezd, akkor le kell mondania a GYED-et, hiszen ez az ellátás a gyermek otthoni gondozása céljából jár. Ilyen esetben kétféle forgatókönyv lehetséges:

– az anya lemondja a GYED-et, és helyette GYES-t igényel (Ilyen formán megkapja a fizetését és a GYES-t is a baba 3 éves koráig – illetve 2010. május 1. után született gyermekek esetén 2 éves koráig.)
– az anya lemondja a GYED-et, és helyette az apa igényli azt.

Nincs akadálya tehát annak, hogy az anya helyett az apa igényelje a GYED-et, amennyiben rendelkezik a jogosultsági feltételekkel, amelyek a következők:
– az apa az igénylést megelőző 2 éven belül legalább 180 napig biztosított volt (2010. május 1. után született baba esetén 365 napig)
– és az igénylés benyújtásakor is biztosítotti jogviszonnyal rendelkezik.

(Kattints ide a GYED-re vonatkozó részletes szabályokról szóló cikkünkhöz, amelyből többek között az is kiderül, hogy mit jelent pontosan az, hogy „biztosítási jogviszony”.)

Ilyenkor az édesapának a munkahelyén be kell jelentenie, hogy a gyermek otthoni gondozása céljából fizetés nélküli szabadságot igényel.

A GYED folyósításának ideje alatt az apa ugyanúgy védve van a rendes felmondás ellen, mint az anyuka.

Mivel a GYED célja, hogy a gyermek otthoni gondozása következtében kiesett jövedelmet pótolja, folyósítása alatt a gyermek nem kerülhet bölcsődébe.

A HIVATALOS ÚT

A GYED-ről való lemondás. A lemondó nyilatkozatot nem formanyomtatványon kell beküldeni, hanem egy pár soros közlést kell megfogalmazni, személyes adataink feltüntetésével, és természetesen megjelölve a kívánt dátumot. (Példa: Lemondó nyilatkozat. Alulírott xy (szül. hely és idő, anyja neve, lakcíme, TAJ száma) ezzel-és-ezzel a megjelölt dátummal lemondok a részemre folyósított gyermekgondozási díjról, tekintettel arra, hogy azt ettől-és-ettől az időponttól férjem igényli/illetve: tekintettel arra, hogy gyermekgondozási segélyt igényelek/. Dátum, aláírás.) A levelet az illetékes Regionális Egészségbiztosítási Pénztárnak kell címezni, és ne feledjük, hogy tértivevényes ajánlott formában célszerű feladni. Tipp: Ha azt akarjuk, hogy ne legyen csúszás az utalásokban, akkor érdemes úgy időzíteni a levelet, hogy annak a hónapnak a közepéig beérkezzen a REP-ba, amely hónapban utoljára kívánjuk igénybe venni a GYED-et.

Az édesapa GYED-igénylése. Egyidejűleg az anya lemondó nyilatkozatával az apa indítsa el a saját GYED-igénylését. Az ehhez szükséges nyomtatvány letölthető az OEP honlapjáról. Két példányt nyomtassunk és töltsünk ki, összegyűjtve mellé a szükséges mellékleteket.
GYES igénylése az anyuka által. Az ehhez szükséges nyomtatvány a MÁK honlapjáról tölthető le (www.allamkincstar.gov.hu) „Kérelem gyermekgondozási segély megállapítására” címmel. Ezt a szükséges mellékletek csatolásával kell benyújtani az illetékes MÁK Regionális Igazgatóságához ajánlott-tértivevényes levélben (vagy személyesen) a GYED lemondásával egyidejűleg (Kezdő dátum a GYED-ről való lemondást követő nap lesz.)
Kérdezz a szakértőtől, ha valami nem világos, a hozzászólások között!
 

Kezdő anyukák oldala

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/