5+1 további tévhit a szoptatásról
Augusztus 1-7. között tartják minden évben a Szoptatás Világhetét. Ennek apropóján folytatjuk a szoptatással kapcsolatos tévhitek összegyűjtését és megcáfolását (kattints ide korábbi cikkünkhöz, amelyben 5 tévhitet soroltunk fel.) A cikk megírásában új szakértőnk, Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő, szoptatási tanácsadó és dúla volt segítségünkre, akihez mostantól olvasóink is bátran fordulhatnak tanácsért, segítségért.
1. Ha a baba besárgul, nem szabad szoptatni
NEM IGAZ!
A születés után a magzati vörösvértestek szétesnek. A bennük lévő hemoglobin egyik lebontási terméke a bilirubin, amely a csecsemő véráramában albuminhoz kötődik, és a májba szállítódik. Itt egy másik molekulához kötődik, majd az epeutakon keresztül a baba beleibe kerül, ahonnan a széklettel távozik. A belekből a bilirubin egy része ismét visszaszívódik a csecsemő véráramába. Minél gyakoribb és nagyobb mennyiségű széklete van az újszülöttnek, annál hatékonyabb a bilirubin eltávolítása a szervezetéből.
Természetesen, minél többet szopik a baba, annál több széklete van, és annál gyorsabban ürül ki a bilirubin a szervezetéből.
2. Az első napokban érdemes teáztatni, mert ez csökkenti a sárgaságot
NEM IGAZ!
A teáztatási gyakorlatot az a tévhit alakította ki, hogy a sárgaságot okozó epefestéket a sok folyadék „kimossa” a baba szervezetéből. A cukros víz vagy a tea a már kialakult sárgaságot sem csökkentette, ami nem is meglepő, hiszen a bilirubin a széklettel ürül, nem a vizelettel. Azon babák számára, akik az első három napon sok vizet vagy teát kaptak, kevesebb anyatej állt rendelkezésre a negyedik napon, mint azoknak, akik nem kaptak pótlást, és bilirubin szintjük is magasabb volt.
A korai, gyakori szoptatás és a pótlás elkerülése egyrészt segíti a megfelelő tejtermelés megalapozását, másrészt a bőséges székletürítés serkentésével hozzájárul a bilirubin hatékony eltávolításhoz a szervezetből, és így a sárgaság csökkentéséhez.
3. Két órán belül nem szabad újra mellre tenni a babát
NEM IGAZ!
Mivel az anyetej nagyon könnyen emészthető táplálék, igen gyorsan – átlagosan másfél óra alatt – kiürül a baba gyomrából. Ezért teljesen természetes, ha egy szopós baba akár 1-2 óránként megéhezik, és enni kér.
A csecsemők általában nem egyenlő időközönként kéretőznek a mellre. Néha hosszabb szünetet hagynak két szopás között, máskor egy órán belül akár többször is szopizni szeretnének. Az elfogyasztott tej mennyisége sem egyforma: amikor nagyon éhesek, alaposan kiürítik a mellet, az elérhető tejmennyiség nagy részét elfogyasztják, máskor csak kortyolnak néhányat az első tejből szomjuk oltására, megint máskor „csak” cumiznak, és élvezik a nyugalmat, biztonságérzetet és örömöt, amit az édesanyjuk testközelsége jelent a számukra.
4. A szopott mennyiséget mérni kell, hogy lássuk, hogy megeszik-e a baba annyit, amennyit kell
NEM IGAZ!
Egészséges újszülött esetében ez nem indokolt, de az első 14 napban a tiszta súlyt érdemes követni, hogy lássuk, a súlyfejlődés elindult-e. A szopott mennyiség rutinszerű mérése hónapokon át azonban teljesen felesleges! A babának nem kell mindig ugyannyit ennie. Az anyatej összetétele folyamatosan változik még egy napon, sőt egy szopáson belül is. Reggel minden édesanyának több tej van a mellében, ebben a több tejben viszont nagyobb a hígabb, első tej aránya. Ahogy telik a nap, a tej mennyisége csökken, a zsíros, hátsó tej aránya viszont nő. Ennél fogva az este szopott tej lehet, hogy mennyiségét tekintve kevesebb, viszont sokkal laktatóbb és táplálóbb.
5. A babának naponta testsúlyának egyhatodával egyenlő mennyiségű anyatejet kell elfogyasztania
NEM IGAZ!
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy a baba tápláltságáról a szopott mennyiség nem ad kellő felvilágosítást. Egyrészt azért, mert a szopott tej összetétele nem ismert, másrészt azért, mert – a felnőttekhez hasonlóan – a csecsemők sem hasznosítják egyformán a táplálékot.
A baba tápláltságáról sokkal jobb képet kaphatunk, ha a számok helyett a babára nézünk.
Értelmetlen dolog tápszerpótlást adni egy szemmel láthatóan egészséges, jól gyarapodó, szépen fejlődő csecsemőnek csak azért, mert nem eszi meg naponta az „előírt” fejadagját.
+1 Meleg időben a szopós babát teáztani kell
NEM IGAZ!
Az anyatej mintegy 87% vizet tartalmaz, ami fedezi a baba folyadékszükségletét nagy melegben is. Kánikula idején az édesanya fogyasszon több folyadékot, és tegye mellre gyakran a babát, hogy a kicsi az első tejből olthassa a szomját.
Szakértőnk bemutatkozik!
Gitidiszné Gyetván Krisztina,
védőnő, IBCLC laktációs szaktanácsadó, dúla
1992-ben szereztem diplomámat a SOTE Védőnői szakán. Nem szerettem volna védőnőként dolgozni a főiskola után, de gyermekeim születése ezt teljesen megváltoztatta. Rájöttem, hogy mennyire fontos, hogy az anyák megfelelő és korrekt információt és támogatást kapjanak. A munkámban is ezt képviselem, hogy a lehető legtöbb információt adva az anyáknak , hogy ők a saját útjukat járják.
2002-ben a MAVE / Magyar Védőnői Egyesület/ kerületében babamasszázs oktatói képzést kaptam. 2004-ben dula képzésben vettem részt. 2006-ban Nemzetközi laktációs szaktanácsadói/IBCLC/ vizsgát tettem. Jelenleg az ELTE PPK Perinatális Szaktancsadói szakát végzem. Jelenleg is dolgozom védőnőként.
A Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottságban a Bababarát Terület munkacsoportot koordinálom. Az elmúlt években hazai konferenciákon és külföldön is tartottam előadást a védőnői munkáról.
Ebben az évben csatlakozom az Aktív Szülés program munkacsoporthoz, ahol csoportos foglalkozásokat fogok tartani.
A családom nagyon fontos az életemben, hisz nélkülük én sem tudnék a családoknak segíteni.
Gyermekeim Nikosz /16 éves/és Oresztész/14éves./
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/