A háztartások a villamos áramért fizetett pénzösszege az egyik legnagyobbat ugró az országban az elmúlt években. A villanyszámlán lévő ár több tényezőből tevődik össze, akárcsak Magyarországon. Bizonyos ártényezők ugyanazok, mások nem. Az alap- árösszetevők, ugyanúgy mint a magyar villanyszámlán, az energiadíj és a rendszerhasználati díj. Ezeket egy 4 hónapi fogyasztás alapján számolják ki, melynek alapjául – hogy ne legyen eltérés – mindig a 120 napot számolják. Az ár változhat az előző 4 hónapi fogyasztás alapján. A számlák 2 havonta jönnek és a 4 hónapos periódusnak megfelelően az első számla előleg, a második számla a hátralék. Az előleghez az energia árkatalógus évi 1001-1200 Kwh fogyasztásának megfelelő számításokkal járnak el. A hátralék-számla tartalmazza a valódi fogyasztás függvényében az eltérésekből adódó számításokat.
Hogy ne írjam be az egész táblázatot és a bonyolult számításokat, csak a végeredményt:
egy 8 KVA, egy fázisú háztartási áramkör, 1.100 KWh-s, 120 napos áramfogyasztásának ára 120 euró körül van, tehát 30 euró/hónap (ÁFA nélkül). (forrás)
Az ÁFA a 2005-s 8%-ról ma már 13%.
Ehhez hozzátevődnek 3. fél iránti kifizetési díjak, melyek ugyancsak változtak.
Ingatlan járulék
A 2130/93-s törvény értelmében a villanyszámlákon van egy, az ingatlan méretével összefüggő összetevő, amely egy fontos különbség a magyarországi gyakorlathoz képest, ahol csakis a fogyasztástól függ a villanyáram ára. A görög villanyszámlán lévő ingatlan-járulék 3 részből tevődik össze, melyeket összeszoroznak: m2 x zónaminősítési ár (τιμή ζώνης) x régiség (παλαιότητα), majd mindezt megint beszorozzák a napok számával és még egy ingatlan adójárulék tényezővel (!) (συντελεστής Τ.Α.Π.).
Ez 1-10 euró között lehet számlánként, családi ház, apartman esetében attól függően mekkora a lakás és milyen minősítésű zónában található, valamint mennyi régisége van.
Helyi adó és helyi járulék
Ugyancsak törvény alapján a villanyszámlán helyi adót és helyi járulékot is kell fizetnünk, mindkettőt megint a lakás m2-nek, valamint a szórzási tényező és a napok számának (melyekre a számla van kiállítva) függvényében számolják ki.
Ezt a három járulékot az egész ingatlan méretének függvényében számolják ki, attól függetlenül, hogy ebből mennyi a valós lakterület.
Ezekhez még hozzátevődik az állami tévéadónak fizetett járulék, mely a 2005-s 38,88 euróból most 50,88 euró, melyet megint beszoroznak a napok számával.
Tehát ha egy 140 nm-s családi házat veszek példának, melyből csak 70 nm a lakterület (de lehetne akár 30 is vagy 100), akkor a fenti árak összeadása a következő havi számlát eredményezi:
30 euró+ (30 x 0,13 ÁFA) + 15 euró (ingatlan járulék+helyi adó+helyi járulék)+4 euró (TV) = 52,9 euró, melyet 2 havonta fizetünk, tehát a számla kb. 105 eur
A fenti példából és magyarázatból lehet látni, hogy ha a lakás vagy ház nagy, hiába húzódik be a család egy kisebb lakrészbe, vagy hiába spórol a villanyáram használatán, a villanyszámlán megérkező összeg nagy része adott és nem függ a fizető cselekedetétől, vagyis nem tudja azt befolyásolni.
Az én családom esetében ez a konkrét összeg minden 2 hónapban, tehát minden számlán 40 euró.
Egy városi, fővárosi apartmanlakás esetében természetesen a helyi adó és helyi járulék kisebb, ha kisebb a nm, viszont a zóna minősítő tényező lehet magas, ha a lakás jónak minősített zónában fekszik.
..és hogy még érthetőbben általánosítsak, egy 3-4 tagú görög család, közepes fogyasztás és átlag életstílus mellett havi 50-70 euró között költ elektromos áramra.
A fentiekben leírtak a jelen árak, melyek változhatnak, most, hogy megint újabb megszorítások elé nézünk. Már írtam egyik bejegyzésemben, de most itt van a konkrét helye, hogy 2011 októberétől egy külön adót tettek a villanyszámlára, a szolidaritási ingatlan adót (έκτακτη εισφορά επί των ακινήτων) . Ezt 2011-re visszamenőlegesen 2 tételben kell kifizetni, 2012-re pedig majd 4 adagban fogjuk megkapni. Ez egy olyan adó mely alól nincsenek felmentve sem a többgyerekes, egyedülálló családanyák, sem a mozgássérültek, sem pedig a munkanélküli segélyt kapó munkanélküliek. Ezt az adót minden esetben az kell kifizesse, akinek a nevére érkezik a villanyszámla, tehát vagy a lakás tulajdonosa vagy pedig a bérlője.
Az adó kiszámításához megint csak figyelembe veszik a zónaminősítő szorzót, a lakás méretét (nm) és régiségét (minél régibb, annál kevésbé emeli a végösszeget), összesen 10 összetevője van az árnak.
Két példát hozok fel:
1. nagy, 350 nm családi ház, Kifissián (nagyon jó minősítésnek számít) 2.800 euró/zóna, 10 éves, speciális adó
4.025 euró (350 nm. Χ 1,15 régiség szorzó Χ 10 adószorzó).
2. 20 éves, 90 nm-s Kallithea-i lakás, 1.200 euró/zóna. Speciális adó
475,2 euró (90 nm. Χ 1,05 régiség szorzó Χ 5 adószorzó)
A szolidaritási ingatlan adót ezután pedig bent akarják hagyni a villanyszámlában. Aki nem fizeti ki a villanyszámla kifizetésének lejártáig, az kap még talán 30 napot amíg kifizetheti, utána levágják az áramot és kifizetésig ez a helyzet marad. Mióta ezt a plusz adót szeptemberben bejelentették, „nem fizetek” mozgalom alakult ki, akik azt állítják, törvénytelen egy ilyen adó bevezetése a villanyszámlára. Nem sokan mernek hozzájuk csatlakozni, attól félvén, villanyáram nélkül maradnak. Ezért is került ez az adó valószínűleg a villanyszámlára.
Vannak akikre azonban ez a speciális ingatlanadó nem vonatkozik, mint pl: hotelek, templomok, templomi iskolák, más, istenimádatra használt egyházi épületek, jótékonysági intézmények, közszféra tulajdonjogú épületek és még egyéb, speciális kategóriák amiket hosszú lenne itt felsorolni és nincs is értelme, mert ami a háztartásokat illeti, mindenkit érint! Mostantól mindenkinek bele kell számolnia az éves villanyszámlájába ezt a plusz adót is..