Húsvét – Húsvéti gesztenyés kalács

A Húsvéti, ünnepi asztal elengedhetetlen kelléke a tojás, a sonka, és a torma mellett, az egyszerű foszlós kalács is. Nálunk a sárga túró is ide sorolandó. Ezek nélkül az ételek nélkül, nálunk, egyszerűen nincs Húsvét. Na jó, persze, nem ezen múlik az ünnep léte, de ez egy tradíció, amit mi szeretünk. A foszlós kalács mellett, nagyon sokféle kalácsot szoktam készíteni, különböző ízesítéssel. Amit most hoztam, egy nagyon mutatós, de igazából egy egyszerű gesztenyés változat. Tudom, most azt kérdezitek, miért pont gesztenyés?  Merthogy a gesztenye ősszel terem, nem tavasszal? Inkább karácsonyi édességekhez használjuk, mint húsvétra? De miért ne lehetne húsvétra is? A válasz nagyon prózai: mivel állandóan kapható, mindenhol a fagyasztott gesztenyemassza és nagyon könnyen felhasználható. Persze az igazi az, mikor mi magunk sütjük, hámozzuk. De a fagyasztott cukrozott és cukrozatlan masszák közül is található jó minőségű, megbízható termék. Manapság minden változatban megtalálható, cukrozott, cukrozatlan, mézes egészben sült gesztenye vagy bio gesztenyemassza, ami vegyszermentes gazdálkodásból származik, nem adnak hozzá aromát, csak biocukrot, de találkoztam már édesítőszerrel készülttel is. Szóval, egész évben készíthetünk gesztenyés finomságokat……

Húsvéti gesztenyés kalács

Hozzávalók:
60 dkg sima liszt
2 tojássárgája + 1 a kenéshez
3 dl langyos tej, (ha lehet, házi)
3 evőkanál barna nádcukor
3 dkg élesztő
4 dkg olvasztott vaj
1 evőkanál rum
1 mokkáskanál bio vanília őrlemény
pici só

Elkészítés:
Ez egy nagyobb kalács tésztája, én ezt mindig elfelezem és két kisebb kalácsot sütök belőle, különböző töltelékkel. Hogy a formáját megtartsa és ne legyen lapos, gyümölcskenyér, vagy őzgerinc formában sütöm meg őket.
Most is készítettem a tészta egyik feléből egy hagyományos fonott kalácsot, a másik feléből pedig egy gesztenyéset, amit koszorú formára sütöttem.

Húsvéti gesztenyés kalács

Elkészítés:
Az élesztőt, egy deci langyos tejben, csipet cukorral felfuttatom.
A lisztet nagyobb tálba szitálom, hozzáadom a két tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt, a maradék tejet, a rumot, cukrot, és egy csipetnyi sót. Összegyúrom, közepesen lágy tésztává, ekkor hozzáadom az olvasztott vajat és jól kidolgozom, hólyagosra a tésztát. Lisztezett deszkán, a tállal leborítva fél óráig kelesztem. Mikor megkelt, kettévágom és külön-külön megtöltöm, formázom a tésztákat.

Húsvéti gesztenyés kalács

A gesztenyés töltelékhez:
25 dkg cukrozott gesztenyemassza
1-1,5 dl habtejszín

2 evőkanál rum

Ha valaki édesebben szereti, tehet hozzá porcukrot is.
A gesztenyét fellazítjuk a tejszínnel és a rummal, az egészet jól kikeverjük.

Én sajtreszelőn szoktam lereszelni, ha elég hideg.

A tészta egyik felét ujjnyi vastag téglalapra nyújtjuk, rásimítjuk a gesztenyét és feltekerjük, mint a bejglit, majd a tekercset párszor megtekerem, mint a vizes ruhát szoktuk. A véget összeillesztem, és egy kivajazott, enyhén lisztezett pitesütőbe teszem. Konyharuhával letakarva még 30 percig kelesztem, mielőtt megsütöm, a tetejét tojássárgájával lekenem.
A tetejét díszíthetjük szeletelt mandulával, vagy jégcukrral.
Előmelegített sütőben, 190 fokon, kb. 25-30 perc alatt készre sütöm.

Húsvéti gesztenyés kalács

A tölteléket az egész kalács tésztába is eloszthatjuk, de ha gazdagon akarjuk tölteni, akkor csak a tészta egyik felébe tegyük. Én így tettem.
Miután a kalács megsült, rácson hagyom kihűlni, majd felszeletelem.


Szilvásgombóc

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot

megszorítások
nélkül, ésszerűen?

Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és

spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!

https://www.hosnok.hu/20ezer/