Muszaka (Μουσακά)
A görög ételek jogosan megkoronázott királya.

..és akkor hadd dicsekedjünk: fantasztikusra sikerült:)

A muszaka nem egy könnyű eset: nem egy könnyű étel:) Sem elkészíteni, sem emészteni. Nem azoknak való, akik diétán vannak, mert nagyon hizlaló, tápláló és úgy energiában mint kalóriában gazdag étel. Manapság többféleképpen el lehet készíteni, vannak diétásabb változatai is, de én ha már 2-szer egy évben rászánom magam, annak rendje módja szerint készítem el.
Hozzávalók egy 39×27 cm-s téglalap alakú tepsihez:
  • 1.200-1.300 gr padlizsán
  • kb. ugyanennyi krumpli
  • 1 kg darált marhahús
  • 1 konzerv turmixolt paradicsom (400 gr)
  • petrezselyemzöld, menta, szegfűbors, kis rúd fahéj, 1-2 babérlevél, 1 lk pirospaprika
  • 2-3 cikk fokhagyma
  • 2 hagyma
  • 3-4 tojásfehérje
  • kb. 5 dkg darált sajt
Besamel:
  • 1,5 l tej
  • 4 kanál liszt
  • 4 kanál vaj vagy margarin
  • 1 lk szerecsendió darálva
  • késhegynyi só
  • 15 dkg kemény sárga sajt (kefalotiri)
  • 3-4 tojássárga
1. Elkészítem a darált húst, általában egy nappal korábban, mert még így is egy egész délelőtt elúszik a többi művelettel. Az 1.200 gr darált húsból mindig kb. 200 gr-t mikor kész, félreteszek, ezt tésztával eszi majd a gyerek, aki a musaka-ra rá sem bír nézni. A darált húst ugyanúgy készítem, mint a darált húsos tésztához valót: forró olajon kicsit megfuttatom az apróra vágott hagymát, majd ráteszem a darált húst. Fehéredésig kavargatom, ne maradjanak benne nagyobb csomók. Beleteszem az átpasszírozott fokhagymát, sót, borsot, szegfűborsot, fahéjat, ha van itthon, 1 lk finom magyar piros paprikát, 1-2 babérlevelet. Felöntöm egy pohár vízzel és a turmixolt paradicsomokkal, majd addig főzöm lefedve, amíg kevés lé marad alatta. Kb. 1/2-3/4 óra. Ne legyen nagyon leves, mert eltocsogósítja a muszakát.
2. A padlizsán előtt szoktam a krumplit elkészíteni. Pucolom, megmosom, majd vastagabb szeletekre vágom őket. Leitatom konyhapapírral a nedvességet a szeletekről és bő forró olívaolajban kisütöm. A megsült szeleteket konyhapapírra teszem, egy nagy tálba, kissé élére állítva, úgy, hogy minél több férjen el egymás mellett és ne kelljen egymásra tennem őket. Így egy része az olajnak lecsorog róluk.Ugyan a krumpli nem ég olyan könnyen oda, mint  a padlizsán, azért nem szabad otthagyni, oda kell figyelni! Ha mégis megég egy-két szelet, azt nem szabad felhasználni, a megadott mennyiség elegendő arra, hogy el is dobjunk belőle!
3. Előkészítem a padlizsánt. Szeletekre vágom, lehet hosszában is vagy kerek szeletekre, mindegy. Ne legyenek nagyon vékonyak a szeletek, de ne is legyenek vastagak. Besózom őket és legalább fél órát állni hagyom. Ezután hideg vízzel lemosom és kisütöm őket forró olívaolajban. Minden szeletről sütés előtt le kell itatni a vizet konyhapapírral, mert másképpen a konyha hadgyakorlati színtérnek fog utána kinézni! A megsült szeleteket konyhapapírra teszem, egy nagy tálba, kissé élére állítva, úgy, hogy minél több férjen el egymás mellett és ne kelljen egymásra tennem őket. Így egy része az olajnak lecsorog róluk. Bármennyire ügyelek, mindig elégetek pár szeletet, a padlizsánra nagyon oda kell figyelni, hamar odakap! Ezért van az, hogy 1.300 gr-ból kezdek neki, mert az elégett szeleteket nem használom fel! Legyenek szép barnák, de ne legyenek elégve!
4. A kihűlt darált húsba belekeverem a tojások enyhén felvert fehérjét, az apróra vágott marék petrezselyemzöldet és az apróra vágott 2 lk-nyi mentát. Alaposan szétkeverem, mert ha egy helyre több fűszernövény tapad, kellemetlen lehet a fogyasztásnál.
5. Előveszem a tepsit, diónyi olajat szétkenek az alján, éppen annyit, ne legyen teljesen száraz az alj. Lesorjázom a krumpliszeleteket úgy, hogy ne maradjan alattuk üres hely, vagyis félig fedik egymást. Megsózom őket.
6. A krumplimezőre ráterítem egységesen a darált húst és megszóróm darált sajttal úgy, hogy a sajt nagyobb fele megmaradjon a besamelnek.
7. A darált húsos emeletre jönnek a padlizsánszeletek, ezek is úgy, hogy félig fedjék egymást, ne maradjon alattuk üres hely. Miután leterítettük őket, megsózzuk az egész réteget.
8. A padlizsánokra ráterítjük egységesen a besamelkrémet és 200 fokos sütőbe pirosra sütjük.
Besamelkrém:

A 4 kanál vajat felolvasztom, mikor már forró beleteszem a lisztet. Folytonos kavargatás mellett rózsaszín rántást készítek, melyhez folyamatos kavargatás mellett lassan hozzáadagolom a megmelegített tejet. Közben folyton keverem, hogy a krém sima maradjon. Ha mégis csomósra sikeredne, be lehet tenni a  mixerbe és felmixelni, de a legjobb alaposan odafigyelni mikor készítjük, hogy ne kelljen még egy halom dolgot előszednünk, így is tele a konyha már ilyenkor. A krémet pár percig még lassú tűznél és folytonos kavarás mellett főzöm, hogy besűrűsödjön. Olyan állagúnak kell lennie mint egy nagyon sűrű krémnek. Csipet sót teszek bele és a darált szerecsendiót, valamint a darált sajtot. Hagyom kicsit kihűlni (kavargatás mellett) és belekavarom a tojássárgákat is, a hőmérsékletkiegyenlítés elvét alkalmazva, nehogy rántotta legyen belőle.

Jó étvágyat!:)

Ágni görög konyhája

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/