Rita egyik facebook-os posztjáról jutottam el egy vírusvadász igen elgondolkodtató lapjára, aztán ha már ott voltam, végignéztem a honlapján a facebook címke posztjait, és onnan is merítve amatőrként hirtelen eszembe jutott egy pár dolog, mivel a facebook-on én is indítottam oldalt.
Ez a cikk közvetlenül most nem az önépítésről szól, viszont mégiscsak arról. Tudnunk kell, hogy az internet is egy harci terep, ahol ki-ki küzd a saját céljaiért – de mint bármilyen más harci terepen, a fórumokon, blogokon, közösségi oldalakon is kockázatos lehet tudás és fegyverzet nélkül lépkedni. Aki óvatlanul így tesz, veszélyeknek teszi ki magát. Vírusok települhetnek a számítógépére, elhalászhatják adatait, illetéktelenek megtudhatnak róluk olyasmit, amit csak barátoknak szántak. Vagy – és ehhez vírus sem kell – munkainterjúja kudarcba fullad, mert a HR-es előtt ott virít a múltkori bulin készült vicces fotója – nem vagyok HR-es, de láttam ilyen fotót – egymásnak küldözgették cégen belül a népek. Szerintetek fölvették az illetőt?
Csodálatos marketing-lehetőség a közösségi hálózatépítés, sokak számára ez a jövő útja, de a hátát minden valamirevaló harcosnak védenie kell.
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/
Bízzunk az emberekben, egymásban – és tartsuk szárazon a puskaport.
Akad néhány szabály, amellyel több esélyünk van elkerülni a bajokat. Artemisz pédául íj nélkül ki se tette a lábát otthonról, és az az okos Pallasz Athéné is, attól még, hogy többek között a háborúk istennője volt, mindig sisakot is, pajzsot is viselt.
- Használj más és más jelszót a különféle helyeiden, pl fórum, e-mail, különféle regisztrációk, közösségi oldalak, blogok.
- Sohase add ki a jelszavadat e-mailben, vagy valamilyen alkalmazáshoz felugró ablakban.
- Háromszor gondold meg, milyen személyes fotót teszel fel bárhová magadról, párodról, gyerekedről. Tíz év múlva lehet, hogy frissdiplomás gyereked édes ovis fotóján szórakoznak az ő HR-esei. Megérdemli? Ugye nem.
- Munkahelyről, idegen gépről ne menj föl közösségi oldalra, vagy csak végszükség esetén: lehet, hogy olyan program van rajta, ami megjegyzi a jelszavadat, hagyján hogy elolvashatják a dolgaidat, de egy rosszindulatú adattolvaj a nevedben küldözgethet sokmindent a barátaidnak, üzletfeleidnek, amivel nagyon be tud égetni.
- Azt se felejtsd ki, hogy hiába nem adod meg (remélem) a lakcímed, a telefonszámod, a szimpla google kereső, a facebook, az iwiw, egy fórum, blog stb segítségével könnyen azonosítható vagy, s ezzel megtudható rólad olyasmi is, amit nem szeretnél, pl hogy mikor lesz üres a lakás, amikor elmentek mind együtt nyaralni, vagy csak egy este a színházba.
- Az ismerős az ismerős. Mielőtt visszaigazolsz valakit, aki bejelölt, nézz utána. Tényleg ismered? Mennyire? Elég, ha csak a lapján a te iskolád, városod, hobbid olvasható? Ha nem valódi személy, hozzáférhet nemcsak a Te személyes adataidhoz, hanem azoknak az ismerőseidnek a nevéhez és adataihoz, akik megbíztak benned, és megosztják veled ezeket. A kutatások szerint az emberek könnyebben kattintanak olyan üzenetre, amely ismerőstől jön, ámde az üzeneteken nincs nagy betűkkel feltüntetve, hogy vigyázz, anyám, vírust telepítek a gépedre.
- Fentiek kivédésére jó tipp, hogy az ismerősöket – erre a Facebook-on van lehetőség, a többi oldalt nem tudom, csak azt, hogy az iwiw-ről én eljöttem pár éve, mert nem volt ilyesmi – szóval az ismerősöket rendezd listákba, és a listákhoz állítsd be az adatvédelmi fokozatokat – már ha úgy gondolod, hogy van adat és fotó, amit mindenki láthat, van, ami már inkább csak kollegák és barátok, és van, amit csak a barátok.
- Ez babramunka, de megéri, mert amikor szakmai, üzleti okokból csatlakozol egy csoporthoz vagy oldalhoz, a nem letitkosított adataid láthatóvá válnak ismeretlenek számára is, hiszen a csoport, oldal tagjaiból már nem mindenkit ismersz. Érdemes azt is megnézni, milyen alkalmazások férnek hozzá adataidhoz, és ezeket le lehet tiltani.
Álljon itt ismét a forás: http://antivirus.blog.hu/
És itt van az a cikk, amit Rita rakott ki Facebook-ra – nagyon érdemes belenézni, egyrészt mert jó a stílusa, másrészt meg látható, hogy nemcsak én vagyok a paranoiás 🙂
http://antivirus.blog.hu/2009/06/25/siralmas_eredmenyek_a_kozossegi_oldalakon
Neked van történeted? Jó tipped? Segítsük egymást.
Lilakávé
Blogom: Nők Mozgásban
Kapcsolódó cikkek:
4 thoughts on “Tartsd szárazon a puskaport”
Comments are closed.
Bocs hogy ez most nem lelkizős cikk lett.. de nagyon elgondolkodtató volt az a cikk. De itt többen írnak nyíltan magukról, csládjukról, nekem egyik ismerősömnek a felesée a netről tudta meg hogy
Bocsánat, elszállt, az ölemben tartott laptopon írok :/
Szóval egy ismerősömnek a felesége a netről tudta meg, hogy a férje nem boldog mellette 🙁
Nem baj, hogy nem lelkizős! Nagyon hasznos volt, köszi! Az említett blog gazdáját volt szerencsém élőben hallgatni egy tanfolyamon. Szakmailag felkészült és nagyon hiteles ember. (egyéb vonatkozásban nem ismerem)
én se ismerem, de tényleg jó a stílusa.
Nekem ez a magánélet-védelem rögeszmém. Sokan úgy néznek rám mint egy bolondra, hogy Facebookon vagyok.