Mediterránul élni és enni

HősNőkblogok

Egy tanácsadás alkalmával érdekes dologra bukkantam. Szóba jött a mediterrán konyha. És a hölgy velem szemben azonnal rávágta -Igen ismerem! Majd minden nap eszem este paradicsomot mozzarellával!- Tényleg ennyi lenne a mediterrán étrend?

Tovább kutakodtam és kérdésekkel bombáztam a környezetemet és az derült ki számomra, hogy arról a konyháról, ami a mediterrán térségben élők egészségét őrzi évszázadok óta kevés az információ.

Az egészséges táplálkozás mintapéldájának is emlegetik újabban a klasszikus mediterrán étrendet. Sőt rebesgetik, hogy igazán a Világörökség részévé kéne nyilvánítani. 1948-ban Kréta szigetén ami akkoriban igen elmaradott csücske volt a világnak egy alapítvány felmérte a különböző szociális, gazdasági és egészségügyi mutatókat. Nagy meglepetést okozott az emberek hosszú életkora, az infarktus és a daganatos megbetegedések csekély száma. Az ok egyértelmű volt: nagyon egészségesen táplálkoznak. Ezt az táplálkozást nevezték el azóta mediterrán étrendnek, mely a Földközi tenger melletti országokra jellemző.

Az étrend 5 fő pillére:

1. Növényi alapú ételek: kenyér, tészta, rizs, burgonya

Kenyér és tészta? A közvélekedés szerint pont ezek hizlalnak. Ezeken a területeken,főleg Itáliában durumtésztát használnak, melynek 15%-os a rosttartalma. 10dkg durum tészta ha megfőzzük a 3-szorosára dagad, kapunk 30dkg tésztát, aminek változatlanul csak 350 kcal az energiatartalma! A kenyereik gazdagok teljes kiőrlésű gabonákkal, amik szintén magas rosttartalommal rendelkeznek, emiatt kevesebbel is jól lehet lakni. Túl sok ezekből is hizlaló.

2. Zöldségek és gyümölcsök

A mediterrán étrend egyik jellemzője a nyersen, frissen fogyasztott gyümölcs és zöldség. Ugye azt nem is kell magyarázni,hogy mennyi vitamin, ásványi anyag, antioxidáns, növényi rost jut így a szervezetünkbe.

3. Halak

Igen, ebből a tenger mellett bizony sokat lehet frissen kapni. A rendszeres halfogyasztás bizonyítottan felére csökkenti az infarktus kockázatát. Nekünk is vannak halaink. Érdemes körülnézni a piacokon. Van busánk, süllőnk, kecsegénk és még számtalan sovány hal a folyóinkban tavainkban. A halzsír kedvező összetételét nézve a legzsírosabb hal is egészségesebb, mint a legsoványabb hús.

4. Olivaolaj

A növényi eredetű olívaolaj rendkívül gazdag jó zsírsavakban, mely nem emeli a vérzsírokat és nincs benne koleszterin. Minden kisebb-nagyobb élelmiszer áruház polcain ott vannak a hidegen sajtolt olajak. Tökmag olaj, szója olaj, kukoricaolaj….Mind mind az egészségünk őrzői.

5. Mérsékelt vörösbor fogyasztás

Itt viszont megállok, mert senkit sem szeretnék alkoholfogyasztásra buzdítani. Ugyanaz a jótékony hatású antioxidáns tulajdonság megtalálható a cékllében és a piros szőlő levében is. Aki eddig nem ivott alkoholt ezért rá ne szokjon!

És még van egy, ami nagyon egészséges a mediterrán mentalitásban. A családra és a barátokra szánt idő, az emberekkel való kapcsolatok, az élethez való hozzáállás, a rohanás, a hajtás csökkentése és persze a rendszeres testmozgás.

Szerintem sok rendkívül jó és betartható része van ennek az étrendnek vagy inkább élet stílusnak. Talán megérné egy kicsit mediterránul étkezni és élni.

Árvai Krisztina

táplálkozási tanácsadó

Egyszerűen Nő! Nőnek lenni jó!

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/