Variációk kalácsra

Egyszerű fonott kalács

Hozzávalók:
60 dkg simaliszt
3 dkg élesztő
2 tojássárgája + 1 a kenéshez
3 dl langyos tej, (ha lehet, házi)
3 evőkanál barna nádcukor
4 dkg olvasztott vaj
1 evőkanál rum
1 mokkáskanál bio vanília őrlemény
pici só
kardamom mag, aki szereti tehet bele

Ebből a tészta mennyiségből, általában, két kisebb kalácsot készítek, és mindig variálom őket, attól függően, milyen kedvem van, és mit találok itthon, hozzá. Készíthetjük dióval, mákkal, mogyoróval, márványosra, ha tésztájába keverjük a kakaót, különböző aszalt gyümölcsökkel, magvakkal, vagy csak teljesen simán, fonva, van fonás nélkül. A fonás nem az erősségem, de majd biztos készítek komolyabb technikát igénylő fonással is kalácsot. Majd azt is megmutatom, persze, ha publikálásra érdemes lesz 🙂

Egyszerű fonott kalács
ugyan az a tészta, más formában

Elkészítés:
Az élesztőt, egy deci langyos tejben, csipet cukorral felfuttatom.
A lisztet nagyobb tálba szitálom, hozzáadom a két tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt, a maradék tejet, a rumot, cukrot, és egy csipetnyi sót. Összegyúrom, közepesen lágy tésztává, ekkor hozzáadom az olvasztott vajat és jól kidolgozom, hólyagosra a tésztát. Lisztezett deszkán, a tállal leborítva fél óráig kelesztem. Mikor megkelt, kettévágom és külön-külön megtöltöm a tésztákat a lent leírt módon.

frissen a sütőből

Ahhoz, hogy foszlós legyen a kalácsunk, elengedhetetlen a tészta megfelelő kidolgozása. Mikor fonva készítjük, a fonatokhoz a rudakat, fonás előtt, jól sodorjuk meg.

A tészta szerkezete, annál szebb lesz, minél több levegőt gyúrunk bele. Ezért fontos az alapos kidolgozása a kelt tésztának. Régen azt mondták, akkor van kidolgozva a tészta, mikor a gerendáról is csöpög a víz, ami nem más mint, a homlokunk. Az alapanyagokat lehetőleg szobahőmérsékleten dolgozzuk bele, mert a hideg hozzávalók lassítják az élesztő munkáját. A sót keverjük el a liszttel alaposan, mielőtt az élesztőt hozzáadjuk, mert a sóval érintkezve, gátolja annak kelesztő hatását. Ugyanez igaz, a sok cukorra is, ezért csak egy csipetnyit tegyünk a tejhez, annyi is elég, hogy az élesztő felfusson. A zsiradék is lassítja az élesztőgombák szaporodását, emiatt minél több a tésztában a zsiradék, annál tovább tart a kelesztési idő. A konyhánkban, ahol a tésztát készítjük, ne legyen se hideg, se pedig huzat, mert az is árt a tésztának.

Fonott kalács, formában sütve

Ha jó minőségű tésztát szeretnénk, vásároljuk jó alapanyagokat hozzá, lehetőleg búzacsírával gazdagított lisztet. Én a Vitamill lisztek közül ezt szoktam használni: Búzafinomliszt búzacsírával – BL 55. Jó minőségű legyen a tojás is, ne ketreces tartásból származzon, friss házi tejet és vajat már minden vásárcsarnokban találunk, vagy vehetünk mobil házi tejet árusító kocsiról is. Finomított kristálycukor helyett, inkább használjuk, barna nádcukrot. Vigyázat a barna cukor (ami melasszal színezett finomított cukor) nem egyenlő a nádcukorral! Én mindig vajat használok, sosem margarint. Mindenből a magyar termékeket részesítem előnyben. De nálam a magyar termék nem azt jelenti, hogy valahonnan bekerül az országba és annyi köze van  csak az országunkhoz, hogy itt csomagolják. Köszönöm abból nem kérek! Persze előfordul olyan is, hogy adott termékből csak külföldit találok, de ilyenkor is próbálok, jó minőségűt választani. Sajnos, tapasztalatból tudom, hogy eléggé nehéz feladat mindenből a legjobbat megtalálni. De ha az ember odafigyel ezekre a dolgokra, ez hosszútávon kifizetődő, mert nem mindegy mi az, amit ha megeszünk, a szervezetünk hasznosítani tud, és mi az ami megbetegíthet minket. Nem vagyok elvakult „bio” párti sem, de megnézem miből főzök. Majd írok egy olyan posztot, ahol felsorolom, miből, mit használok és azokat a dolgokat, amit egyáltalán nem szoktam.

Kakaóval töltött kalács

Kakaóval töltött:
8 dkg vaj
2 evőkanál jó minőségű, ha lehet, bio kakaópor
5 dkg darált barna nádcukor
3 dkg mazsola
1,5 evőkanál rum

A mazsolát leöntöm a rummal, hagyom egy ideig, hogy jól magába szívja. A vajat habosra keverem a cukorral, kakaóval. Hozzáadom a mazsolát a rummal együtt, összekeverem és a tészta egyik felét három egyenlő részre osztom, egyenként kinyújtom kb. 20x30cm téglalapra, a kakaós krémet elosztva három részre, mindegyik téglalapra simítok belőle és feltekerem, mint a bejglit. Mikor mindhárom téglalapot megkentem és feltekertem, akkor a három rudat összefonom, sütőpapírral bélelt, gyümölcskenyér formába teszem, konyharuhával letakarva még 30 percig kelesztem, mielőtt megsütöm, a tetejét tojássárgájával lekenem.
Előmelegített sütőben, 190 fokon, kb. 25-30 perc alatt készre sütöm.

Mazsolás-fahéjas kalács

Mazsolás-fahéjas:
A mazsolás-fahéjas változathoz, a tészta másik felébe 1 teáskanál őrölt fahéjat és 6 dkg mazsolát gyúrok, szintén sütőpapírral bélelt kisebb kenyérsütő formába teszem, letakarva 30 percig kelesztem, sütés előtt tojássárgájával lekenem és a kakaós változat mellé teszem a sütőbe és együtt megsütöm őket. Ebből is készíthetünk fonott kalácsot, de én ezt simán sütöttem meg.

Ugyanezt a tésztát használtam a húsvéti fonott, díszített kalácshoz is, csak nem választottam ketté a tésztát, hanem az egész mennyiségből egy nagy kalácsot sütöttem. A tetejére a díszítéshez, egy tojás fehérjét 15 dkg porcukorral (illetve annyival, hogy sűrű, nem folyós állagú legyen) és egy pár csepp citromlével fényesre, de nem habosra kevertem. Sütőpapírból hajtogatott írókával rajzoltam meg a mintákat és hagytam, hogy megszáradjon.

Húsvéti fonott, díszített kalács


Szilvásgombóc

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/