Hekk a Fagerland konyhában 🙂
Sokat gondolkodtunk, milyen konyhaszekrény legyen az új lakásban, végül az IKEA-féle antikolt fenyőre esett a választás. Az elemes konyhák közül talán a legjobban átgondolt, de azért egy kevés kendácsolásra itt is volt szükség.
Először is, a mikró. A beépíthető mikrók valami hihetetlen árban vannak, kb. ötszörös szorzóval mérik ezeket a sima mezei gépekhez képest. Mivel a mikrót mi kizárólag csak melegítésre használjuk, elfogadhatatlan luxusnak tűnik 70-100 ezer forintot költeni erre csak azért, hogy beépített legyen. Arról nem beszélve, hogy ezeket csak inoxban láttuk, míg az összes többi gépünk fehér. Ki kellett valamit találni tehát arra, hogy a régi szabadonálló mikrót integráljuk a szekrénybe.
A megoldás az lett, hogy egy oldallapból vágtam ki keretet, ami körbeveszi a mikrót. Maga a felsőszekrény egy egyébként beépített mikróhoz tervezett szekrény. A keretet belülről az alsószekrények fali rögzítéséből megmaradt „L” vasakkal oldottam meg, ehhez van fedőkupak is, így jól integrálódnak a szekrényhez. Azt jó tudni, hogy az oldallap amúgy forgácslap, fenyő furnérral (igen, valódi furnér) borítva, pácolva. Én nem tudtam, azt hittem ugyanúgy táblásított fenyő, mint a szekrényajtók. Nem is értem, miért nem abból van. A vágások mentén így fenyő helyett forgácslap látszott, ez nem valami szívderítő látvány. Bekentük azért antik páccal, de ez azért mégsem mutat olyan jól, mint a fenyő. 😉 Szerencsére a lábazathoz is adtak ilyen mintázatú élfóliát, ebből (mivel három lábazati csíkot kellett venni) három is volt, ez pont elég arra, hogy a mikró keret belső vágásait és a felsőt (ami a felette lévő szekrényajtó felé néz) befóliázzam. A bal oldali vágásra már nem maradt, de itt szerencsére úgyis a fal van, csak a 2 mm-nél nem vastagabb fejűek látják, milyen ott. Azért ott is bekentük antik páccal, biztos ami biztos. Az eredmény a képen látható. Nem rossz szerintem. 😉
A következő kihívás a páraelszívó. A standard IKEA megoldás erre az esetre az, hogy az elszívó mellé mindkét oldalról egy-egy oldaltakaró lapot helyeznek el. Ennek mellékhatásaként a felső szekrénysor 2,5 cm-rel „offszetelődik” az alsóhoz képest. Ez ugyan nem akkora gond, mert ember legyen a talpán, aki észreveszi, de nekem dizájnilag nem jön be. Furcsa, hogy két szekrény között van még egy lap. Áthidaló megoldásként azt találtam ki, hogy egy oldaltakaróból vágok ki az elszívó alá egy passzentos darabot, így a két szekrényt teljesen össze lehet tolni. A kivágást pusztán az nehezítette, hogy az elszívó alja nem egyenes, de pontos méréssel elsőre jó lett. Elég volt az egyik felét lemérni, a másikat csak át kellett jelölni. Így ráadásul egy takarólapból ki lehetett vágni mindkét darabot.
A vágást dekopír fűrésszel csináltam, finom fűrészlappal. Erről annyit érdemes tudni, hogy a vágási oldalon megsérti a furnért, de a túloldalon tökéletes kontúrral vág, tehát úgy kell jelölni, hogy a a túloldali felület lesz majd használható.
Köszönet a sztoriért a subvoice.hu-nak!
svédBÚTOR Tuning Blog – IKEA átalakítási ötletek
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/