Bobószókincs és értelmi fejlődés-19. hónap

Belátom, hogy nem ez lesz a legszórakoztatóbb bejegyzés, de mivel nem vezetem a babanaplót, itt kell helyet szorítanom Botibaba beszédfejlődésének is.

Az elmúlt kb egy hónap legjelentősebb fejleménye az összetett-szó-mánia, amely Botondon elhatalmasodott.

Mára már rengeteget tud, nem is tudom, mind össze lehet-e gyűjteni. Állatok terén is -ha ez még lehetséges – bővült a szókincse és tudása. Egyre hosszabban mondja a szavakat, szinte már alig van olyan szó, aminek csak az első két betűjét mondja, valahogy mindent kimond, sok mindent persze csak mi értünk, de szerintem óriási a szókincse az ekkora gyerekekhez képest. Bőven van ám, aki túltesz rajta, de tényleg úgy látom, hogy különösen nagy dumagép (=dobadép). Mindent a világon megismétel, lassan ki kell találnom, hogy szokom le a káromkodásról pl., mert az még nem annyira vészes, hogy szokta utánam mondani, hogy anyád, de jó lenne, ha a többi cifra elszólásom nem ordibálná az utcán.
Összetett szavak:

dottonéni, játtétté (játszótér), homocsuszda (homokcsúszda), dottobubó, zsózsaínű (rózsaszínű), szitatötő (szitakötő), szásszoszé (százszorszép), pizzástásta, cácámomma (császármorzsa), tapáhucu (tarpánhucul), dumicsimma (gumicsizma), teheautó (teherautó), tutáautó (kukásautó), hajótapit (hajóskapitány), hajótött (hajótörött), csiabia (csigabiga), ocsöpi (orrcsöpi), pojijjó (póniló), bubocsia (búgócsiga), hintajó (hintaló), zöjdbab, nanaáda (narancssárga), tuttojudi (túrórudi), bébijáté (bébijáték),

Állatok magasfokon:
potty (ponty), pitty (pinty), alamana (szalamandra), otapi (okapi), ocelo (ocelot), pémmatu (pézsmatulok), hóbado (hóbagoly), búbobabba (búbosbanka), antijop,
A cumi mostanra lett cumi: ci -> cupi – > cumi.

A zebra hosszú idő után végre valahára nem hobo, hanem zeba.  Ez úgy alakult, hogy az állatkertben mutattam neki a zebut, amit hibátlanul megismételt, majd felhívtam rá a figyelmét, hogy ha aki zebut mond, az mondjon zebrát is és így is lett. Néha reflexből még hobo-t mond. 🙂

Számomra hihetetlen (szintén kb. egy hónapja tűnt fel), hogy a dalok, mondókák, mesék majdnem mindegyikét tudja. Úgy értem, ha szinte bárhol megállok, tudja, hogy mi a következő szó. Szoktam tesztelni olyan énekekkel vagy versekkel, amiket hónapok (!!!) óta nem hallott, és tudja basszus! Régebben  (nyár elején) kölcsön volt nálunk egy ideig a Boribon és a hét lufi, imádta. Visszaadtuk, nemrég sikerült megvennem neki és kíváncsi voltam, emlékszik-e rá, mielőtt elővettem, megkérdeztem, hogy emlékszik-e, hogy mikor kipukkad Boribon összes lufija, melyik egy színű marad meg. Egy ideig nagyon gondolkodott (iszonyúan drukkoltam, hogy eszébe jusson), majd elmosolyodott és közölte, hogy piso (piros). Leszakadt a pofám. Legalább három hónapja nem hallotta azt a mesét.

Vannak állatok, amiket a mai napig csak az általuk kiadott hanggal jelöl és csak kérdésre nevezi meg (kacsa, kutya, majom, malac, oroszlán, bagoly, fóka).
Továbbá végre képes arra, hogy ha én mondom az állathangot, ő mondja, melyik állat csinál úgy. Sokáig csak leblokkolva bambán nézett rám, h pl. azt kérdeztem, melyik állat hápog.. 🙂 Végre ez is megvan.
Újdonság, hogy pár hete elkezdtük tanulni az állatcsaládokat. A hattyúmama-hattyúpapa-kishattyú sablonjába bármilyen állatot be tud helyettesíteni, de vannak extrák is, úgy mint: zebacsicsó (zebracsikó), csecsegida (kecskegida), őszgida, tyútanyó (tyúkanyó).
Szintén újdonság, hogy mondja, hogy kérem (ill. azt mondja, hogy téjem). Közben meg markolászik a kezével. Atomcuki.
Számolásban 8-nál járunk. Nyilván ez nem számolási képességet jelent, de vicces, ahogy sorolja. A számfogalma kettőig terjed, ezt pontosan tudja rég, háromnál, már azt mondja, hogy sok.

A nevét úgy mondja, hogy Edébobó.

Egy ideje mondja, hogy „hol a valami”, „itt a valami „. Ha pl. keres valamit: „Hol a teén, itt a teén.” Magára is mondja, ha bújócskázik: Hol a Bobó? Itt a Bobó.

Teljesen átszokott a fejrázás helyett a nem-re, illetve már tudja az igen-t is mondani is (ide), használni is. Szerencsére még dívik a jóbobó is.

Átospapi lett anyukám barátja, Bobó pótnagypapája.

Megtanulta, hogy enyém, de arra használja, ami az enyém és pl. nem adok neki belőle.

Nagyon rég tudja, hogy melyik a jobb és bal oldala. 10/9 arányban helyesen is válaszol.

Még mindig nem mond K hangot* F-et csak szó közepén (pl. ufó), R hangot viszont néha mond (pl. gyakran teljesen tisztán mondja, hogy olibri (kolibri) ), most a L hanggal próbálkozik nagyon egy ideje, mert rég tudja mondani, de valahogy szó elején csak ritkán, így lett pl. abdla a labda, eple a lepke. A ló még mindig jó…(A póni meg pópi vagy póji).

Végre mondja, hogy szia, de nem mondja, hogy tessék, sem hogy köszi…

Szerintem még holnap tuningolom a listákat, majd ha hallom miket dumál, könnyebb lesz, mint így fejből, akit érdekel, nézzen vissza, illetve tettem fel videókat a Botilive-ba.

*javítva, külön köszönet érte Különkrisztának 🙂

Bobó

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/