11 aromaterápiás recept illóolajokból

Az illóolajoknak mágikus erejük van. Mélységekbe visznek és magasságokba emelnek mindannyiunkat . Régi emlékeket hívnak elő, segítenek érzéseink elfogadásában, félelmeink feldolgozásában.

Az aromaterápia világában minden egyes olaj, amit felhasználunk, a ‘csoda’ teljes univerzumát kínálja a befogadónak. Egyszerűen csak tudnunk kell alkalmazni őket, ismernünk kell tulajdonságaikat. Ahogyan oly sokfélék vagyunk mi magunk is örömünkkel, bánatunkkal, fájdalmunkkal, sorsunkkal, olyannyira különbözőek az illóolajaink is egymástól. Használatuk nagyon sok – a mindennapokban felmerülő – problémára hatékony, gyors és kellemes megoldás, természetesen bizonyos szabályok betartása mellett.

Az aromaterápia mind kiegészítő, mind önálló terápiaként rendkívül hatékony és gyengéd módszer kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Holisztikus, vagyis az ember testi, lelki, szellemi egységét figyelembe vevő módszer.

Régebben sem ettük nyakra-főre a gyógyszereket, de mióta tudatosan és szakértői segítséggel használom otthon az illóolajokat, nem is kellett máshoz folyamodnom.

Körülbelül egy éve találkoztunk Ujvári Gyöngyivel, aki már 10 éve dolgozik fito- és aromaterapeutaként, az ő egyszerű, de nagyon hatásos receptjeiből, tanácsaiból gyűjtöttem nektek össze most néhányat.

Használjátok egészséggel!

Az illóolajok használata rendkívül hatékony és gyengéd módszer
Az illóolajok használata rendkívül hatékony és gyengéd módszer

1. Hüvelygombára

A gombafertőzésre, hüvelygombára, folyásra vagy viszketésre nagyon hatékony az illóolajos, gyógynövényes ülőfürdő. (Gyulladás esetén ne legyen meleg a víz, inkább csak langyos!)

Egy lavórnyi vízben oldj fel egy evőkanál sót (lehet asztali, nagyobb darabos is). Egy evőkanál mézben keverj el egy csepp teafa és egy csepp levendulaolajat és add hozzá a vízhez. (Lehetőleg jó minőségű, terápiára alkalmas illóolajok legyenek.) Végül főzz egy jó erős cickafarkteát, és azt is öntsd hozzá. (1 liter forrásban levő vízhez adj 5 evőkanál cickafarkot, majd hígítsd fel.)

10 percig érdemes ücsörögni benne minden este, míg nem múlnak a tünetek.  A cickafark és a só erősíti, táplálja a nyálkahártyát, és ha hajlamos vagy a gombafertőzésre, érdemes megelőzésképpen hetente egyszer megcsinálni.

2. Lázcsillapítás

Közepesen magas lázat illóolajokkal is lehet csökkenteni, nagyon jó erre főleg a citromolaj, a levendula, de a bergamottolaj is.

Az a leghatásosabb, ha borogatást is készítünk bármelyikből: 2 liter vízben 4-5 csepp illóolajat lehet elkeverni, majd 5-10 percenként cserélni kell ezt a borogatást.

Vagy egy másik hasonló módszer: ezt a 4-5 csepp citromolajat pici (borsónyi) hordozóolajba (olívaolaj, bionapraforgó, stb.) tenni, elkeverni, és ezzel bekenni a talpat vagy a csuklót. Majd vizes ruhával be kell borogatni, és szintén 5-10 percenként cserélni rajta. (Kisgyerekeknél 1-2 csepp citromolajat.)

Figyelem! Magas láznál (és főként, ha gyerekről van szó) már érdemes gyógyszeres lázcsillapítással is próbálkozni, illetve orvoshoz fordulni.

3. Bőrradír

Két kanál cukorhoz adj annyi olívaolajat, hogy jó nedves legyen és cseppents bele 3 csepp citromolajat. Ezzel dörzsöld át jól a bőrödet.

Utána nem szabad szappannal lemosni, csak vízzel öblítsd le és itasd le róla a nedvességet. Olyan finom, puha és illatos lesz a bőröd, mint a babapopsi! 🙂

4. Zsíros hajra

1-2 evőkanál napraforgóolajhoz (bio) (a haj hosszától függően: hosszú hajhoz ált. 2 evőkanálnyi kell) adj 1-1 csepp citrom és levendulaolajat (összesen max. 5 cseppet, ha hosszú a haj, akkor is), ezzel a keverékkel kell bekenni a hajat és a fejbőrt, majd zacskót tenni rá, és min. 1 órán keresztül szintén rajtahagyni. Utána a zsíros vagy korpás hajra való samponnal kimosni belőle az olajat.

5. Elalvás előtti nyugtató, lazító fürdő

Elalvás előtt nyugtató, lazító fürdőt készít magának levendula super és bergamott illóolajokból. Összesen 6-8 cseppet keverj el egy kanál mézben vagy tejszínben, és keverd a fürdővízhez.

6. Lakásillatosítás

A kubebabors citrommal a legjobban bevált illatosító. Az előbbinek is egy citrusos erős illata van. Illóolaj párologtatóban lehetne párologtatni 1/3 kubebabors és 2/3 citrom arányban, azt hiszem, ez így nyomja el legjobban a kellemetlen szagokat.

7. Stresszoldó masszázsolaj és fürdő

Nagyon jó párosítás erre a levendula grapefruittal és gerániummal. Ajánlott adagolás: 2 csepp levendula, 3 csepp grapefruit, 2 csepp geránium), és ezeket lehet egy kád fürdőbe tenni (egy kanál mézben, tejszínben vagy egy pohárnyi sóval elkeverve), vagy 10-15 ml bázisolajhoz tenni (olíva, napraforgó, mandulaolaj), ez egy testmasszázshoz elég.

8. Gyantázás utáni bőrnyugtató olaj

Ez az egyszerű, házilag, saját kezűleg is kikeverhető olajkeverék segíthet abban, hogy ne vörösödjön ki annyira a bőr és ne gyulladjon be a szőrtüsző.

Keverj egy borsónyi olívaolajba egy csepp (terápiára alkalmas, 100%-osan tiszta) levendula és egy csepp teafaolajat, és gyantázás után ezzel kend be a szőrtelenített testrészt. Intim testtájakon még inkább fontos lenne használni, mert itt még érzékenyebb a bőr.

9. Herpesz

A herpesznek különféle okai is lehetnek, de van egy SOS olajkeverék, amit használhatsz rá, hogyha érzed, hogy ki fog jönni. Egy-egy csepp orvosi levendulát és teafát cseppents a tenyeredbe, keverd össze, és ezzel kend be a herpeszt.

10. Lábgomba

A lábgombának az áztatás, vagyis a lábfürdő a hatásos ellenszere, egy lavór vízhez adj 3 evőkanál ecetet, és áztasd benne a lábad kb. 10 percig. Utána kend be egy kis teafás olívaolajjal.

11. Felfázás megelőzése, kezelése

A megelőzést illóolajokkal is segítheted: cseppents egy csepp levendula és egy csepp teafa illóolajat a bugyidba, és ez több órahosszáig ott fog párologni és fertőtleníti, gyógyítgatja ezeket a részeidet, anélkül, hogy magadra kentél vagy bevettél volna bármit.

Illatos napot kívánok! 🙂

És ha bármelyiket kipróbáltátok, kíváncsian várom a tapasztalataitokat!

Szeretettel:  Betti

7 thoughts on “11 egyszerű és nagyszerű aromaterápiás recept”

  1. Szuper bejegyzés! A stresszoldó fürdőt mindenképpen kipróbálom. Érdekes, hogy épp a múlt héten vettem egy grapefruit olajat, a másik kettőből pedig van is itthon. 🙂

  2. Nagyon jó 🙂 Biztos vagyok benne hogy sokan nagy hasznát fogják venni az információknak 🙂 köszönjük! 🙂

  3. Hú, ez nagyon jó! Sose gondoltam volna, hogy olyan komoly betegséget is lehet illóolajjal kezelni, mint a hüvelygomba!
    A szőrtelenítés utáni olajkeverék nagyon tetszik! Ki fogom próbálni!
    Köszi!

  4. Örülök, ha tudjátok használni a tanácsokat! 🙂

    Vera, azért nem mindegy, hogy csak nagy ritkán jön ki valakinek a hüvelygombája, vagy állandóan ezzel küszködik. Előbbire ez jó segítség lehet, de ha ez gyakori gond valakinél, akkor ott már nagyobb a baj, és ennyi nem lesz elég.

    Egy természetgyógyász segítségével változtatni kell az étkezésen is (pl. semmi cukor), illetve egy hosszútávú ún. gombakúrát kell tartani, betartva a szakember tanácsait.

  5. Persze, szakember kell hozzá, ha vkinek súlyos gondjai vannak, nem akartam senkit felelőtlenségre bátorítani!
    Csak az én fejemben az van, hogy az illóolajok főleg az illatukkal hatnak az ember közérzetére, ezáltal gyógyítva. Alsófertályon meg ugye nem sok illatot érzünk. Aztán rájöttem, hogy az illóolajban nem csak az illat a lényeg, hanem az a sok hatóanyag, ami koncentráltan benne van, és akár a bőrön keresztül is felszívódik…na, okoskodok én itt!

  6. De jó, hogy mondod, akkor legközelebb erről írok, hogy milyen sokféle módon hatnak ránk az illóolajok. 🙂

Comments are closed.