Pitákhoz való lapok készítése képekben

A piták tulajdonképpen réteslapokból összeállított töltött palacsinták sütőben kisütve.

Sokkal inkább főételként fogyasztják őket mint édességként, ezért több a sós pita mint az édes. A pitákat általában nem csavarják fel mint a magyar réteseket hanem a lapok között bőségesen megkenik olívaolajjal majd 3-4 lapot alulra helyeznek, rá a tölteléket és 3-4 lapot felülre. A csavart réteseket általában csigamódra körbe körbe fektetik a tepsiben. A piták kedvelt kiegészítői szoktak lenni egy-egy ünnepi asztalnak, laktatóak és napokig elállnak. Inkább langyosan és hidegen fogyasztják őket.

Az én alaptésztám

Hozzávalók:

4 csésze (500 gr) kenyérliszt amit a malomból veszek
1,5 kiskanál só
4 kanál olívaolaj
2 kanál ecet
1-1,5 csésze langyos víz vagy 2 felvert tojás és 1/2 pohár víz (vízből amennyit a liszt felvesz ahhoz, hogy jól nyújtható, nem túl puha tésztát kapjunk!)
liszt a nyújtáshoz

Elkészítés:

Átszitáljuk a lisztet egy dagasztó tálba, beleteszünk minden hozzávalót. Összedolgozzuk és addig gyúrjuk amíg feszes, sima tészta lesz belőle. Letakarjuk és félretesszük amíg elkészítjük a tölteléket, de akár rögtön is nekiállhatunk a  nyújtásnak. Mivel nem élesztős tészta, de nem is omlós, a pihentetés nem tesz semmit hozzá a tészta állagához.

Az összegyúrt tésztát 8 egyenlő nagyságú és súlyú darabra vágom (nem méricskélek, szemmel saccolok). Ezek után jöhet a nyújtás. Amíg egy-egy darabot kinyújtok, a többit a dagasztótálban, letakarva hagyom, nem szabad a tészta felületének kinyújtatlan állapotban kiszáradnia.

Kezdődhet a nyújtás..
Alaposan lisztezzük a nyújtódeszkát, így az elején nagyon könnyen megy.
Ha nem fukarkodunk a liszttel és vigyázunk, a tészta ne ragadjon a nyújtódeszkához vagy az asztallaphoz, akkor eddig a nagyságig egészen könnyen kinyújtjuk a lapot.
Addig kell nyújtani, amíg nagyon vékony lesz és főleg, amíg nem szakad. Ha egy-két helyen beszakad és lyukas lesz, az majd a sülés közben összeragad, csak ne legyen nagy a szakadás, ami elrontsa az egész lap formáját.

Amikor a lap elegendően vékony, majdnem átlátszó. A legprofibb munkát akkor végzem, amikor elég időm és türelmem van ahhoz, hogy a kész lapokat tiszta abroszra tegyem, mindegyiket letakarjam tiszta konyharuhával vagy kisebb abrosszal és így összegyűjtsem a 8 lapot. Ehhez sok hely kell és sok tiszta ruha, ami utána mehet a szennyesbe, ezért inkább egyenesen pakolom őket a tepsibe, egyenként megolajozva mindegyiket, amíg lekerül mind a 4 lap. A képen látható nyújtófa (sírítő) nem pitalap nyújtáshoz való, túl kicsi hozzá. A görög asszonyoknak van egy ennél 3szor hosszabb és vékonyabb erre való nyújtófájuk, én ahányszor veszek egyet, a fiam elkobozza a játékához, így folyton anélkül maradok. Ha majd egyszer meglesz, újítom a képeket mert van egy nagyon jellegzetes pitanyújtó mozdulat, amit csak azzal lehet jól csinálni.

Még mielőtt az első lap nyújtásához fognánk, jó ha kikenjük a tepsit olajjal alaposan,a  széleit is. Ehhez sokkal jobb egy mezei mázolóecsetet beszerezni, mint a kis vékony konyhai ecsetekkel kínlódni.
Jöhet az első lap.
Ne fukarkodjunk a nyújtással, jobb ha nagyobb a lap, mintha nem elég nagy az átmérője!
Vigyázva, hogy ne szakítsuk be, megkenegetjük olívaolajjal. Ez a lap nagyobb kellett volna legyen ahhoz, hogy kényelmesen kenegessem és szépen beterítsem a tepsi aljába.
Mikor kész beszórjuk zabpehellyel (quacker). Ez egy szép nagy lap, amivel könnyen lehet bánni.
Erre mehet a töltelék (a képen pulykahúsos töltelék).

A töltelékre az előbb leírt módon, egymás között megolajozva mindegyiket, leterítem a  következő 4 lapot.

A legfölső lapot is szépen megkenegetem olívaolajjal majd levágom konyhaollóval  a széleket, behajtogatom és bevágom a szeleteket, úgy, hogy csak a felső lapokat vágjam át.

Kevés vizet fröcskölök a felső lapra, majd megszórom szezámmaggal ha van itthon.

180-190 fokos elektromos sütőben, alsó rácson szép pirosra sütöm kb. 1 óra alatt.

TANÁCS:

A pita akkor igazi, ha ropogós a teteje és az alja, mely nincs „elázva”. Ehhez nagyon fontos hogy az alsó lap is jól megsüljön, ezért kell a pitát az alsó rácson sütni. Mielőtt végleg kivesszük, megnézhetjük egy lapáttal óvatosan felemelve az alsó lapot hogy megvan-e sülve. Ha nagyon forró sütőben sütjük akkor megtörténhet hogy megpirulnak a lapok de belül a tészta sületlen marad.

A pitánkat a sütőben felgyülemlett gőz is eláztathatja. Ezért mikor a pita kész van rögtön  ki kell venni a sütőből és addig kell fedetlenül hagyni az asztalon amíg teljesen kihül. Akár egy kendővel való letakarás is a felső lap megpuhulását jelentheti, mert akadályozza a pitából felszabaduló gőzők gyors távozását. Ezért fontos a tiszta, légymentesített konyha mikor nekifogunk pitakészítésnek! A sikerhez a zavartalan munka is elengedhetetlen, ne akkor fogjunk neki, mikor a család körülöttünk sürög-forog!

Miután teljesen kihűlt, letakarom tiszta konyharuhával és másnapig a hideg konyhában, szabad felületen hagyom, így másnap is ropogós a teteje. Persze ehhez megint csak az szükséges, hogy a konyhánk teljesen rovarmentes legyen, szerencse nálunk nincsen hangya sem, így bármit kint lehet hagyni.

A pitalapokat mirelit réteslapokkal lehet helyettesíteni, de az eredmény nem ugyanaz.

Ágni görög konyhája

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/