Töltsd fel az elemeidet!

Tegnap időgazdálkodás témában kezdtem el coacholni egy ismerősömet. Sok mindent felsorolt, hogy mire szeretné ha jutna ideje, de egy dolog nem hangzott el: ez pedig a PIHENÉS.

A szakemberek szerint napi, azaz éjjeli 8 óra alvásra van szüksége a szervezetünknek, hogy igazán regenerálódni tudjon (persze ez sem szent írás, egyénenként változó, hiszen évekkel ezelőtt olvastam, hogy az akkori „Világ legmagasabb IQ-jú nő”-jének napi 4 óra alvás is elegendő volt). Az alvási (in)aktivitást pedig jó ha már éjfél előtt megkezdjük.

Nos, alvási szokásaim egyik kritériumnak sem felelnek meg: általában éjfél körül, legkorábban 11 órakor sikerül ágyba bújnom.

A pihenés 2 fajtája:

Így tehát marad a nappali pihenés, amit igenis be kell iktatnunk mindennapjainkba. A nappali pihenésnek 2 fajtája van:

  • az aktív
  • és a klasszikus, „passzív” pihenés.

Ha valaki pl. egész nap agymunkát végez, egy irodában ül, számol, tervez, gondolkozik, annak már az is pihentető, ha elmegy sétálni a szabadba és hallgatja a madarak csicsergését. Ez az aktív pihenés.

Ha viszont fizikai munkét végez, akkor jólesik az ejtőzés. Ez az álatlam „passzívnak” nevezett pihenés.

Lényegében mindegy melyiket válasszuk, az a fontos, hogy megtaláljuk azt a módszert, amivel fel tudjuk tölteni lemerült „elemeinket”.

Egy pihenési módszer:

És amikor pihenünk, akkor semmi másra nem koncentráljunk csak a pihenésre! Legyen ez fél óra, de az színtiszta relaxáció legyen. Akkor tilos az irodában hagyott projekteken gondolkodni, tilos a gyerekek jövőjén elmélkedni, tilos azon filozofálni, hogy mi legyen az aznapi vacsora.

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/

Íme egy jó pihenési-módszer:

  • vonuljunk félre egy nyugodt szobába
  • kapcsoljunk be kellemes, lágy dallamú, nyugtató zenét
  • üljünk kényelmesen, vagy feküdjünk le
  • lazitsuk el izmainkat egyenként
  • lélegezzünk mélyen orrunkon 3x, majd minháromszor lassan fújjuk ki szájunkon keresztül
  • ezután egyenletesen, lassan lélegezzünk
  • képzeljünk el agyunkban egy gombot, amit ha megnyomunk, kikapcsoljuk a gondolatokat (ez elsőre nehezen fog menni, de gyakorlat teszi a mestert)
  • ha netán mégis jönnek a gondolatok, pillantsunk rájuk majd hagyjuk hadd menjenek tovább, ne kapaszkodjunk beléjük
  • éld meg ezt a nyugodt, kiegyensúlyozott állapotot

Végezetül nem győzöm hangsúlyozni a pihenés fontosságát. A teljesítményhez, céljaink eléréséhez energiára van szükségünk. Ha nem pihenünk eleget, energiatartalékaink elapadnak, fáradtak leszünk, ingerlékenyek, türelmetlenek, stresszesek, feszültek és feladjunk álmainkat mielőtt még a célba érnénk.

Így időgazdálkodási táblázatunkban feltétlenül szerepeljen a „pihenés” szó.

„Ahelyett, hogy azt mondjuk, ne csak ücsörögj, hanem tegyél is valamit, azt kellene kérnünk: ne mindig tegyél valamit, egyszerűen csak ücsörögj!”

Thich Nath Hanh, vietnami zen-mester

Ti pihentek eleget? Milyen pihenési módszereket alkalmaztok? Várom hozzászólásaitokat a témában!

Tallullah

4 thoughts on “Töltsd fel az elemeidet!”

  1. Az aktív pihenés jó módszere a masszázs is! Én imádom, mindig feltölt, kikapcsol! Napi szinten pedig nagy séták a kisfiammal!Engem a netezés is pihentet, szívesen foglalkozom a honlapommal, a közösségi kapcsolatokkal.:))

  2. Tánc, futás, gyaloglás, torna, jóga … sokféle módon lehet endorfinhoz jutni, az energiákat felturbózni.

  3. Én éjjel 1-2 óránként felébredek akkor általában kávézok és cigizek. Napközben számítógépezek és többször ha szükség van rá alszom egy két órát. El tudok azonnal aludni ahogy lefeküdtem. Felébredni mindíg nagyon klassz érzés és ott folytathatom ahol abbahagytam. Ha nagyon be is ástam magam egy v több problémába témába akkor is bátran folytatom mert tudom h bármikor fel tudok így frissülni.

  4. Tényleg az a lényeg h a pihenésre alvásra koncentráljunk minden mást hesegtessünk el

Comments are closed.