Vannak emberek, akik követik a megfelelő udvariassági protokollt függetlenül a beszélgető partner kulturáltsági szintjétől vagy fogyatékosságától. Ők lehetnének korunk szociális segítői is, de most nem róluk van szó. Akikre célzok a modern világ kreálta társadalombomlasztó szerepét töltik be. Ők azok, akik nem tolakodnak, de mindig célt érnek. Ők azok, akik sok ismerőst szereznek, de barátokat csak keveset. Az ilyen emberektől kiráz a hideg. Miért? A válasz egyszerű! Mert mindenkivel ugyanolyan kedvesek és készségesek, ám őszinte beszédre csak a legritkább esetben képesek.
Hogy milyen ok vezéreli az álszent embert? Lehet gondolni a neveltetésre, lehet gondolni arra, hogy ez az ember azok közé tartozik, aki óriási szeretethiányba szenved, és úgy próbálja kompenzálni éhségét, hogy ismeretlenektől szedeget apró elismerést sugalló szeretet morzsákat. Szánalmas és elvetélt próbálkozás, de egy szinten mégis eléri, amit akar. A legtöbb ilyen ember önző és egyáltalán nem megértő. Csak a látszatra ad, de valódi érzéseket nem igen mutat.
Engem a szüleim a nyíltságra neveltek és arra, hogy legfőbb érdek az igazság keresése és megtalálása. Ez nem az egyén igazát jelenti, hanem azt a közös ok okozati rendszert, amikor a többség látja és érzi valami nincs rendjén a világban és ennek érdekében szót emel. Ezért vannak tüntetések, melyek azt demonstrálják, hogyan lehet kifejezni egyes cselekedetek helytelenségét. Ezért vannak viták emberek között, mert kevés olyan élethelyzet van amikor, mindenki egyetért a másikkal. Ez által alakulhatott ki egy sokszínű társadalmi réteg sokféle véleménnyel és megannyi igazsággal.
Éppen ezért számomra érthetetlen, hogy mennyien nem képesek egyértelműen véleményt alkotni, vagy ha úgy tetszik egy oldal mellé voksot tenni. Az aljas világ szülte álszent emberek középre helyezkednek, hogy aztán mindig arra forduljanak, ahol több hasznot remélhetnek. Legyen, szó pénzről vagy kapcsolatokról egyre megy. Negédes szavakkal, gyomorforgató viselkedéssel közel férkőznek bárkihez. Az e fajta morális tartás hiányától egyenesen rosszul vagyok.
Nem hiszem, hogy sokan szívelik az olyan embert, aki megjátssza magát. Aki el akarja hitetni mindenkivel a környezetében, hogy ő a legjobb, legkedvesebb, legempatikusabb lény kerek világon. Az ilyen ember álnok, kétszínű és valójában senkit sem szeret önmagán kívül. A saját igazsága az abszolút érték, más ember szava csak felesleges szócséplés szemében. Éppen ezért igazi barátai vajmi kevesen vannak. Sajnos vannak áldozatai is az ilyen embernek szép számmal. Az áldozatot „szeretettel” veszi körül, hogy aztán óriási bajba jutathassa. S szerencsétlen gyanútlan áldozat nem mindennapi tapasztalattal lesz ez által gazdagabb!
A csapdába ejtés menete a következő: az első a bizalom megszerzése, második a megnyílás kezdeményezése, harmadik a feketeleves! Mert mikor újdonsült „barátja” beszélni kezd önmagáról, kapcsolatairól, érzésvilágáról az álnok mindent, amit hall magába szív. Aztán vár. Vár és vár a kedvező pillanatra. Meg fogja találni a leggyengébb pontját a másiknak. Cselekedetét természetesen jó indokkal teszi. Minden bizonnyal van egy harmadik ember, aki a játszmába keveredett. Ez, azaz ember, akinek a kegyeibe óhajt jutni az álszent ember. Hogy ugyanolyan jellemű ember barátságát, elismerését megszerezze, fel kell áldoznia valakit a „nemes” cél érdekében. Ezért van szüksége az áldozatra, aki valószínűleg leendő barátja szívében kiemelt helyen posztol. Hogy vélt ellenségét kiiktassa, annak bizalmát kell elnyernie. Tehát információkat gyűjt, amikkel vissza lehet élni.
Aztán kitálal a harmadik félnek! Ami alapvetően nem is jelentene feltétlen óriási bajt, ha nem tenné hozzá azt a bizonyos pluszt. Itt a bizonyos plusz a pletyka alapelvére épült rosszhiszeműség. Mindent kiforgat, hogy a harmadik félnek a kegyeibe férkőzzön. Az, hogy egy embert rossz fényben tüntet fel és ez által nehéz helyzetbe juttatja nem igazán hatja meg.
Ilyen álszent a világ ezt mindenki jól tartsa észben. Bármikor, bárki belénk rúghat, csak azért mert irigy vagy féltékeny. Bármikor összedőlhet a jól felépített világunk, mert mindig lesz olyan ember, aki hisz az álszent embernek. Hisz retorikája jól strukturált, hitelesnek tűnő elemekkel van megspékelve. Ezért hát vigyázzon mindenki arra, kinek, mit és főleg miért mond el. Lehet egeret is úgy fényképezni, hogy elefántnak tűnjön a másik szemében…