Visszaváltható korsó és a zöld fesztiválok

Egyik fesztivál a másik után, nyaranta egyiknek épp hogy vége már dübörög a következő, de mi marad utánuk? Minden évben megdöbbentő számokat hallani egy-egy nagyobb rendezvény után hány köbméter szemetet kell eltakarítani, hogy rend és tisztaság legyen. Évente 3000 fesztivált rendeznek, tehát joggal aggódnak a környezetvédők.

Hogy mitől lehet egy több ezer résztvevős fesztivál fenntartható, környezetkímélő érdekes megközelítés, de a jó hír az, hogy ökofesztiválból egyre több van.

Egyetlen tömeget vonzó rendezvényen, nem csak hatalmas mennyiségű szerves és szervetlen hulladék termelődik, óriási mennyiségű ivóviz-készlet kerül felhasználásra, de a levegő porszenyezettsége és a  hangszennyezése is környezetterhelő. Fontossá vált, hogy a szervezők  tudatosan készülnek ezekre a hatalmas tömegeket megmozgató eseményekre, és nem csak önmagában a zöld tudatosság a döntő, hanem minden évben egyre több rendezvény verseng konkrét tettekkel a „Zöld fesztivál” címért.

Mitől zöld egy fesztivál?

Először is attól, hogy egyre több, a környezetéért felelős ember érzi annak szükségét, hogy a népes tábort vonzó esemény ne csak programokban legyen gazdag,  hanem a környezetbarát szemlélet is jelen legyen és erősödjön. Szelektív hulladéksziget működnek, közösségi utazást szerveznek, a vizes blokkok mellett külön felhívás jelzi, hogy az ívóvíz drága kincs, és a vízpocsékolást fontos elkerülni, mindemellett víztakarékos zuhanyrózsákat, vízfelhasználás nélküli pissoirokat alkalmaz, s a WC öblítését is esővízzel, vagy „szürke” mosakodásra használt vízzel oldják meg.

Zöld Pont sátrakat állítanak fel, ahol kötetlen beszélgetés formájában, vagy más hatékony formában ismertetik meg a zöld etikai kódexet a látogatókkal. Ezenkívül mindenképpen tudatja, hogy mitől más ez a fesztivál, és hogyan illik viselkedni egy zöld fesztiválozónak, milyen lehetőségei vannak a rendezvény helyszínén a környezettudatos látogatóknak.

A zöld rendezvények szervezői a hang és fény-technikára alacsony energiafogyasztású eszközöket működtetnek, de alternatív megoldásként sem ritka látvány manapság a bringa-erőmű, ahol élő energiájával bárki hozzátekerhet néhány kilowattot. A hagyományos reflektorok mellett energiatakarékos LED fénytechnikát használnak, ezáltal figyelnek arra is, hogy a környező élővilágot minél kisebb mértékben zavarják az éjszakai fények.

A zajszennyezés elkerülésének kétségtelenül legideálisabb alternatíváját azonban, az egyre több mulatságon terjedő Silent Disco nyújtja. Itt mindenki vezeték nélküli fejhallgatón keresztül élvezheti a két csatorna közül választható zenei hangzásokat, anélkül, hogy bárkit is zavarna.

Egyre több helyre keresnek olyan önkénteseket, akik belépőért, szállásért, és teljes ellátásért cserébe, hajlandóak szemetet összegyűjteni, színpadot építeni, ételt osztani vagy karszalagokat ellenőrzi. Akad olyan találkozó is, ahol a kerékpártároló működtetése közben, a kerékpározás szellemének népszerűsítésért jár az ingyen belépő. Ha valaki mégis ragaszkodik a négy kerék kényelméhez, annak már csak a lelkiismerete védelmében is marad a telekocsi. A fesztiváloldalakon, az érdeklődők egymásnak üzenhetnek, ki, mikor, hol és hány főt hajlandó felvenni a közös útra.

Bár a fesztiválozók fogyasztási szokásai is megérnének egy külön bejegyzést, de egy biztos: sör nélkül elképzelhetetlen egy zenei fesztivál. Még zöld se. Sörből fogy ugyanis a legtöbb, az utána eldobott papír, vagy műanyag poharak látképe riasztóan hat. Már tavaly lehetett tallkozni az ún. repohárral, ami tulajdonképpen visszaváltható fesztiválpoharat takar. A betétdíjas pohár alkalmazásával körülbelül 15%-kal lehetne csökkenteni az összes keletkező hulladék mennyiségét. A poharat százszor is újratölthetik, így akár százszor kevesebb hulladék lehet, hiszen egy pohár, egy sör.

Ha üvegkorsó visszaváltására mégsem lenne lehetőség, egy igazi ökofesztiválon akkor is csak többször használatos, betétdíjas RE: poharakkal, tányérokkal és evőeszközökkel találkozhatsz, amelyeket szelektív gyűjtésük után komposztálnak.

A 2010-es év a Fesztiválok Éve,  jó alkalom lehet arra, hogy kiderüljön mennyire tudnak előtérbe kerülni a környezettudatos törekvések, és tényleg lehet-e minél több igazi zöld fesztivált szervezni. Mindez nem csak azért fontos, mert turisztikai szempontból éppen a fesztiválokon van a hangsúly, hanem azért is, mert ezeken a rendezvényeken rengeteg fiatal fordul meg, és éppen az ő generációjukat kell megszólítani, és számukra már természetessé tenni, hogy zölden is lehet egy jót bulizni!

Tudatos Lét

Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot


megszorítások
nélkül, ésszerűen?


Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és


spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!


https://www.hosnok.hu/20ezer/