Zöld gondolatok a konyhából
HősNőkblogok
Sokan hajlamosak azt gondolni, hogy a környezetvédelem nem az egyszerű, hétköznapi emberek dolga, oldják meg a nagyok, a vállalatok, az állam meg az önkormányzatok, vagy a mindenható.
Pedig számtalan dolgot tehetünk, és tenni is kell saját környezetünkben, otthonunkban, a háztartásban, és a konyhában is. Mivel a konyha az egyik legnagyobb fogyasztó hely otthonunkban, a sok háztartási gép energiafelhasználása, a víz használata a főzéshez, tisztításhoz, mosogatáshoz jelentős hányadát teszi ki egy teljes lakás, ház fenntartási költségeinek.
Egyszerű, apró változtatásokkal érdemes kezdeni, amelyekből szokást kell varázsolni, és észlelni fogjuk, hogy mennyi energia, víz takarítható meg, illetve hogyan csökkenthető a szemét mennyisége hétről-hétre.
A környezettudatos háztartás, a tudatos élelmiszer feldolgozás, főzés a vásárlással kezdődik. Ha tehetjük hetente legalább egyszer a közeli piacra menjünk vásárolni a megszokott szupermarket helyett. És akár a piacon, akár a helyi boltban nyugodtan utasítsuk vissza a sokadik nylonszatyrot, amelyet a pénztáros automatikusan adna. Készüljünk előre, vigyünk magunkkal vászontáskát vagy fontott kosarat. Jómagam mindig tartok magamnál 1-2 kicsire összehajtható vászonszatyrot, ezek pont elférnek a táskámban, a nagyobb bevásárláshoz pedig az autóba van bekészítve több vászontáska, kosár.
Amennyire csak lehetséges, mellőzzük az előre csomagolt termékeket, vegyünk friss árut, felvágottat, sajtot a csemegepultnál. Minél kevesebb agyoncsomagolt, négy-öt rétegbe tekert, fóliázott árut vegyünk, kerüljük a mini kiszerelésű árut, mint pl. a kis tasakos levespor, amelynek a csomagolása legalább ugyanennyit nyom, mint a tartalma, és ráadásul még egészségtelen is.
Az élelmiszer-beszerzés legjobb helyszíne az őstermelői piac, illetve az internetes rendelés közvetlenül a termelőktől. Így az élelmiszer a legrövidebb utat teszi meg az asztalunkig. Miért is kellene nekünk Marokkóból érkező paprikát fogyasztanunk, amikor ízletes, hazai termelőktől származó paprika áll rendelkezésünkre.Vagy miért kellene már június elején méregdrága dinnyét venni és enni, amikor Magyarországon a dinnye szezonja július közepe, augusztus hava. A szokásainkon kell változtatni, odafigyeléssel könnyen elsajátítható és végtelenül egyszerű gondolat, hogy az idény zöldséget és gyümölcsöt fogyasszuk, ami éppen akkor terem.
Ma már egyre több termelő fedezi fel a személyes kapcsolaton alapuló értékesítésben rejlő lehetőségeket, ideje, hogy a vásárlók is felfedezzék őket, legyen szó sajtról, húsról vagy a „szedd magad” eperről. Aki megteheti, természetesen válassza a bio-gazdaságból származó termékeket, ahol nem csak a származási hely, de a vegyszermentes gazdálkodás is garantált.
Tudatosan szemeteljünk – vagy inkább ne!
Fejenként 450 kg szemetet termelünk évente, a kukába kerülő élelmiszer pedig több, mint pazarlás. Egyrészt igyekezzünk felmérni családunk igényét, és aszerint főzni, a maradékokat pedig szintén meg kell tanulni felhasználni. A menütervezés hasznos lehet előre 1 hétre, mert így csak azt fogjuk megvásárolni, amire feltétlenül szükségünk van, nem halmozunk fel a kamrában felesleges készleteket, amelyek aztán sohasem fogynak el. A háztartási hulladék többsége a konyhából kerül a kukába, ráadásul a konyhai hulladék közel fele komposztálható.
Hogyan
spóroljunk havi 20ezer forintot
megszorítások
nélkül, ésszerűen?
Töltsd le az
ingyenes tanulmányunkat, és
spórolj
havonta minimum 20ezer forintot!
https://www.hosnok.hu/20ezer/